Eğlence amacıyla üretilen YouTube içeriklerinin bugüne dek çocuklardaki sosyal, psikolojik ve kültürel etkinlerini onlarca kez tartıştık. Ancak bu sefer Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, YouTube videolarının sağlığa olan etkisini farklı bir şekilde değerlendiriyor.

Çocukları sağlıksız besinlere teşvik ediyor

Liverpool Üniversitesi araştırmacılarının Avrupa Obezite Kongresi kapsamında sunduğu bilgilere göre YouTube’daki popüler videoları izleyen gençlerin %26’sı daha fazla sağlıksız besin tüketiyor. Sağlıksız besinlerin olduğu içerikleri gören çocuklar ortalama 448 kalori alırken, bu içeriklere rastlamayan çocuklar ise ortalama 354 kalori alıyor.

Her ne kadar İngiltere’de yapılan araştırma raporları bu verilerle sınırlı kalsa da özellikle fiyatlarına göre yiyeceklerin kıyaslandığı videolar, fast food reklamları ve sağlıksız yiyeceklerin yer aldığı video bloglar çocukların o besinleri yemek istemesine ve alışmasına sebep olabilir.

YouTuber’ların ya da diğer bir değişle “influencer”, yani takipçi kitlesi üzerinde etki oluşturan bireysel yayıncıların belki de bu konuda daha hassas davranması ve sağlıksız besinlerle ilgili takipçilerine uyarılarda bulunması obeziteyle mücadele için önemli bir yer edinebilir.

Paylaş