YouTuber’ların videoları çocuklarda obeziteyi artırıyor!

Liverpool Üniversitesi araştırmacılara göre YouTube videolarında görülen sağlıksız besinler, çocuklarda sağlıksız besin tüketme isteği doğruyor.

28 Mayıs 2018
3104 Görüntülenme

Eğlence amacıyla üretilen YouTube içeriklerinin bugüne dek çocuklardaki sosyal, psikolojik ve kültürel etkinlerini onlarca kez tartıştık. Ancak bu sefer Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, YouTube videolarının sağlığa olan etkisini farklı bir şekilde değerlendiriyor.

Çocukları sağlıksız besinlere teşvik ediyor

Liverpool Üniversitesi araştırmacılarının Avrupa Obezite Kongresi kapsamında sunduğu bilgilere göre YouTube’daki popüler videoları izleyen gençlerin %26’sı daha fazla sağlıksız besin tüketiyor. Sağlıksız besinlerin olduğu içerikleri gören çocuklar ortalama 448 kalori alırken, bu içeriklere rastlamayan çocuklar ise ortalama 354 kalori alıyor.

Her ne kadar İngiltere’de yapılan araştırma raporları bu verilerle sınırlı kalsa da özellikle fiyatlarına göre yiyeceklerin kıyaslandığı videolar, fast food reklamları ve sağlıksız yiyeceklerin yer aldığı video bloglar çocukların o besinleri yemek istemesine ve alışmasına sebep olabilir.

YouTuber’ların ya da diğer bir değişle “influencer”, yani takipçi kitlesi üzerinde etki oluşturan bireysel yayıncıların belki de bu konuda daha hassas davranması ve sağlıksız besinlerle ilgili takipçilerine uyarılarda bulunması obeziteyle mücadele için önemli bir yer edinebilir.

İlginizi çekebilir

Apple, iOS 12.2 güncellemesini yayınladı
33 okunma
33 okunma

Apple, iOS 12.2 güncellemesini yayınladı

Onur Binay - 26 Mart 2019

Apple, “Şov zamanı” etkinliğinin ardından iOS 12.2 güncellemesini de iPhone ve iPad sahiplerine sundu. Güncelleme Apple News+ için gerekli ortamı…

Apple ilk oyun aboneliği servisi Apple Arcade’i duyurdu
28 okunma
28 okunma

Apple ilk oyun aboneliği servisi Apple Arcade’i duyurdu

Onur Binay - 26 Mart 2019

100’den fazla yeni ve özel oyun içerecek serviste Hironobu Sakaguchi, Ken Wong, Will Wright ve daha birçok ünlü yapımcıya ait…

Apple, Netflix gibi kendi film ve dizilerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini tanıttı
30 okunma
30 okunma

Apple, Netflix gibi kendi film ve dizilerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini tanıttı

Onur Binay - 25 Mart 2019

Apple, Netflix gibi kendi orijinal içeriklerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini Steven Speilberg, Reese Witherspoon, Jannifer Aniston, Steve Carrel gibi…

%d blogcu bunu beğendi: