YouTuber’ların videoları çocuklarda obeziteyi artırıyor!

Liverpool Üniversitesi araştırmacılara göre YouTube videolarında görülen sağlıksız besinler, çocuklarda sağlıksız besin tüketme isteği doğruyor.

28 Mayıs 2018
3142 Görüntülenme

Eğlence amacıyla üretilen YouTube içeriklerinin bugüne dek çocuklardaki sosyal, psikolojik ve kültürel etkinlerini onlarca kez tartıştık. Ancak bu sefer Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, YouTube videolarının sağlığa olan etkisini farklı bir şekilde değerlendiriyor.

Çocukları sağlıksız besinlere teşvik ediyor

Liverpool Üniversitesi araştırmacılarının Avrupa Obezite Kongresi kapsamında sunduğu bilgilere göre YouTube’daki popüler videoları izleyen gençlerin %26’sı daha fazla sağlıksız besin tüketiyor. Sağlıksız besinlerin olduğu içerikleri gören çocuklar ortalama 448 kalori alırken, bu içeriklere rastlamayan çocuklar ise ortalama 354 kalori alıyor.

Her ne kadar İngiltere’de yapılan araştırma raporları bu verilerle sınırlı kalsa da özellikle fiyatlarına göre yiyeceklerin kıyaslandığı videolar, fast food reklamları ve sağlıksız yiyeceklerin yer aldığı video bloglar çocukların o besinleri yemek istemesine ve alışmasına sebep olabilir.

YouTuber’ların ya da diğer bir değişle “influencer”, yani takipçi kitlesi üzerinde etki oluşturan bireysel yayıncıların belki de bu konuda daha hassas davranması ve sağlıksız besinlerle ilgili takipçilerine uyarılarda bulunması obeziteyle mücadele için önemli bir yer edinebilir.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
32 okunma
32 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
50 okunma
50 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
46 okunma
46 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: