YouTuber’ların videoları çocuklarda obeziteyi artırıyor!

Liverpool Üniversitesi araştırmacılara göre YouTube videolarında görülen sağlıksız besinler, çocuklarda sağlıksız besin tüketme isteği doğruyor.

28 Mayıs 2018
3040 Görüntülenme

Eğlence amacıyla üretilen YouTube içeriklerinin bugüne dek çocuklardaki sosyal, psikolojik ve kültürel etkinlerini onlarca kez tartıştık. Ancak bu sefer Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar, YouTube videolarının sağlığa olan etkisini farklı bir şekilde değerlendiriyor.

Çocukları sağlıksız besinlere teşvik ediyor

Liverpool Üniversitesi araştırmacılarının Avrupa Obezite Kongresi kapsamında sunduğu bilgilere göre YouTube’daki popüler videoları izleyen gençlerin %26’sı daha fazla sağlıksız besin tüketiyor. Sağlıksız besinlerin olduğu içerikleri gören çocuklar ortalama 448 kalori alırken, bu içeriklere rastlamayan çocuklar ise ortalama 354 kalori alıyor.

Her ne kadar İngiltere’de yapılan araştırma raporları bu verilerle sınırlı kalsa da özellikle fiyatlarına göre yiyeceklerin kıyaslandığı videolar, fast food reklamları ve sağlıksız yiyeceklerin yer aldığı video bloglar çocukların o besinleri yemek istemesine ve alışmasına sebep olabilir.

YouTuber’ların ya da diğer bir değişle “influencer”, yani takipçi kitlesi üzerinde etki oluşturan bireysel yayıncıların belki de bu konuda daha hassas davranması ve sağlıksız besinlerle ilgili takipçilerine uyarılarda bulunması obeziteyle mücadele için önemli bir yer edinebilir.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
74 okunma
74 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
309 okunma
309 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
177 okunma
177 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: