YouTube Vlogger’ları Sansürlüyor Mu?

4 Eylül 2016
136 Görüntülenme 1 Yorumlar

YouTube’un içerik moderasyon sisteminde geçen hafta yapılan bir değişiklik, içerik üreticilerin şikayetleriyle sonuçlanan bir belirsizlik hali yarattı.

Geçen hafta bazı içerik üreticiler, yeni veya daha önce yükledikleri videoların Google’dan ‘Reklamveren Dostu Değil‘ uyarılar almaya başladığını fark etti. Bu da içerik üreticilerin bu videolarla YouTube’un reklam servisinden para kazanamayacakları anlamına geliyor. İçerik üreticiler videoların uygunsuz olarak işaretlenme sebeplerini belirsiz ve alakasız olarak değerlendiriyor.

Konu, YouTuber Philip DeFranco‘nun konuyla alakalı yayınladığı videonun ardından dikkatleri üzerinde topladı. DeFranco Twitter hesabından videolarının reklama uygunsuz olarak işaretlenme sebepleri arasında uygunsuz dil, hatta şiddet içerikli görüntü bulunduğunu söyledi. Reklam almadan video içerik üretmenin sürdürülebilir olmadığını belirten DeFranco bu hareketi ‘sansür‘ olarak değerlendirdi. DeFranco’ya daha sonra cevap veren bir Twitter yetkilisi ise YouTube politikalarında bir değişiklik olmadığını söyledi.

LGBT içeriklerinden yüz bakım videolarına kadar uzanan uygunsuz işaretli içerikler birçok içerik üreticinin galeyana gelmesine sebep oldu.

Ekran Resmi 2016-09-04 14.46.07

İşin karşı tarafından baktığımızda ise karşımıza YouTube’un ‘Sıkça Sorulan Sorular‘ bölümü çıkıyor. Bu bölümde reklamveren dostu içerik, “Tüm kitlelere uygun olan içeriktir. Bunlar video akışında, küçük resimde veya meta verilerde (video başlığı gibi) çok az ya da sıfır uygunsuz içerik ve/veya yetişkin içeriğe sahiptir.” şeklinde tanımlanıyor. Uygunsuz içeriklerin yer aldığı videoların YouTube’da yer alabilmesi için tek yolun ise içeriğin farklı bir bağlamda videoda yer alması; yani içeriğin olduğu gibi değil farklı bir bakış açısıyla ele alınması gerekiyor. YouTube, bunu “Video uygunsuz içerik barındırıyorsa bağlam genellikle haber değeri taşır veya komiktir.” şeklinde açıklıyor.

Uygunsuz içerikler listesinde; “Uyuşturucuya teşvik“, “Ciddi yaralanmaların gösterilmesi“, “Savaş, politik çatışma, doğal felaketler ve trajediler de dahil olmak üzere tartışmalı yada hassas konuların ve olaylar“gibi başlıklar yer alıyor. Fakat şimdiye kadar bu kuralların ne kadar uygulandığı ve içerik üreticilerin bu kurallardan ne kadar haberdar olduğu tartışmalı.

YouTube’dan Kotaku’ya yapılan açıklamada yapılan değişikliğin sistemde değil sadece panelin tasarımında olduğu belirtildi. Bu değişikliğin ise daha önce analitik sayfasında görünen ‘Reklamveren Dostu Değil’ işaretinin içerik üreticilerin daha kolay görebilmesi için video yöneticisi sayfasına taşınması olduğu açıklandı. Bu da bizlere YouTuber’ların aslında daha önce uygunsuz olarak işaretlenmiş videoları fark etmemiş olabileceğini gösteriyor. Fakat bu YouTube’un alakasız içerikleri uygunsuz olarak işaretlemesini haklı çıkarmıyor.

Şu an kullanıcıların hakkında bildirim yapabildiği videolar aynı zamanda YouTube tarafından analiz ediliyor. YouTube’un içerik analiz ve telif hakkı sistemleri uzun zamandır alakasız içerikleri tespit etmekle suçlanıyor. Bu da yine içerik üreticinin para kazanamaması anlamına geliyor. Bu konuda YouTube tarafından sunulabilecek en iyi çözüm ise istismar teşkil eden videoları zararsız olanlardan ayıracak bir algoritmanın platforma entegre edilmesi olacak gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge

İlginizi çekebilir

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?
Mobil
178 okunma
Mobil
178 okunma

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Leica ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle birlikte mobil fotoğrafçılık deneyiminde en iyi sonuçları vermeyi hedefleyen Huawei P serisi, yapay zekanın yazılımsal…

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı
Sektörel
93 okunma
Sektörel
93 okunma

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Vade Secure'un yeni araştırması, Microsoft'un kimlik hırsızlığı konusunda PayPal ve Facebook'u sollayarak birinci sıraya yerleştiğini gösterdi. Microsoft kimlik avı URL'lerinde…

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz
Sosyal Medya
98 okunma
Sosyal Medya
98 okunma

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2018

Instagram, Hikayelere emojiler ile tepki verme seçeneğini test etmeye başladı. Instagram kullanıcılarının görüntüledikleri hikayelere, tepkiler özelliğiyle hissettikleri duyguları yansıtabilecek. Facebook,…

Tek yorum

  1. Eğer Youtube bir gün kaybetmeye başlarsa bu sansür mevzuları yüzünden olacak bu. İnsanlar Youtube’u özgür bir ortam olarak değerlendirdikleri için bu seviyede değerlendi. Aksi yönde bir çöküş ya da farklı bir platforma kayış mümkün. Bakalım bu sansür skandallarının devamında neler göreceğiz…

Yorum yap