Uzun zamandır YouTube üzerine bu kadar çok giden olmamıştı. Kimse sevmiyor ama herkes çaresizdi. Hepimiz şikayetçiydik. Hem içerik üreticilerinden biri hem de gazeteci olarak pek çok yazımda anlatmaya çalışmıştım. “Kral benim” edasıyla dolaşan YouTube, bütün içerik üreticilerine sırtını dönmüş ve bu çığlığa kulağını tıkamıştı. YouTube’un bu kez kulağını mahallenin en bıçkın delikanlısı çekti. Kim mi o? Tabii ki musluğun başı olan reklamverenler. Para yoksa her şeyin yalan olduğu bu dünya YouTube ilk kez bu kadar köşeye sıkıştı. Neden bu kadar uzun zaman köşeye sıkışmamıştı gerçi onu da anlamak güç.

Neyse inceldiği yerden koptu ama sonuç nasıl olacak bunu sanıyorum yakın zamanda göreceğiz. Sorunlar yumağı sadece reklamverenlerin geri çekilmesi değil elbette. Bu platformda içerik üreticilere haddinden fazla haksızlık yapılıyor. Hazır YouTube bu kadar diklenemeyecekken yanlış giden bazı şeyleri de düzeltmek mümkün olur mu? Bu olayın detayları için Daha yayınlanmamış yeni Digital Age yazımdan küçük bir alıntı yapayım Yıllık 280 milyon dolar olduğu iddia edilen toplam dijital bütçesini “Bu şartlarda seninle paylaşmam” diyen bir ajans, Google ve YouTube’u tatlı uykusundan uyandırmış oldu. İyi de oldu. Havas’ın baktığı nokta biraz farklı da olsa bu sektöre ayar verecek genel anlamda pek çok şeyin düzelmesini sağlayacaktır. Havas, tepkisinin sebebi olarak; ırkçı, nefret söylemi, terörü destekleyen içerikleri gösterdi.

Dediğim gibi düzelme, bu önemli ve bir o kadar da ciddi problemden başlayacak. Genel anlamda kral olan video içeriklere de bir ayar verecek. Neticede para yoksa içerik de yok. Bu işi yapmak istiyorsanız kendinize çeki düzen vermek zorundasınız. Hem içerik üreticileri hem ajanslar hem bütçeyi veren şirketler daha seçici, daha sorumluluk sahibi olmak zorunda. İçerik üreticilerin (YouTuber) sorunları ne? Youtube krizinin bir diğer mağduru içerik üreticileri. Yine her zaman söylediğim gibi YouTube’un ‘ALGORİTMA’ illeti gerçekten çok can sıkıyor. Pek çok kaliteli kanal ürettiği içeriklerin kimseler tarafından görülmemesi yüzünden hevesi kaçarak platformu terk etmek zorunda kalıyor. Bırakın YouTube’un ürettiğiniz içeriği trendlere çıkartmasını, sahip olduğu abonelere bile ulaşmasını engelleyen yapısı yüzünden geçen hafta pek çok milyon aboneli YouTuber bile isyan bayrağını açtı. Yani 1 milyon aboneli kanal bir video yüklüyor izlenme sayısı 50 binleri geçmiyor ki bu normal değil. Daha önce 200K 300K dan az izlenmeyen videolar nasıl oluyor da 40K 50K gibi oranlarda izleniyor? Bu durumda zaten 10K abonesi olan kanal sahibi ne diyor? ‘Ben ne yapayım abi, kim izleyecek beni diyerek küsüyor haliyle. Anlık bir sorun olabilir ama bu konuda da YouTube sabıkalı.

O kadar çok anlık sorun yaşanıyor ilk değil son değil. Mütemadiyen sorunlar yaşanıyor. Şöyle de düşünmek gerek; diyelim ki bir kurumla anlaşma yaptınız ve onun için video üreteceksiniz. Siz harika bir içerik hazırlıyorsunuz kanala atıyorsunuz. Buraya kadar her şey normal değil mi? Video yayına girdiğinde YouTube efendi arka planda bir şeyleri kurcalıyor ve sizin video bildirimleri hiç bir abonenize ulaşmıyor. Firma bakıyor az izlenmiş istediği etkiyi ve sonucu alamamış üzgün, size karşı düşüncesi değişmiş. Halbuki siz en doğru şekliyle elinizden gelenin en iyisini yapmışsınız normal şartlarda bu video 200K izlenmeyi hak ediyor. Bu konuda YouTube’a mail attığınızda aldığınız cevap şahane! Size bir makale yolluyorlar, hele bunu bir okuyun ondan sonra ekrana gelen yazı harika! Bu makale faydalı oldu mu? Ne oldu! Kendi kendime okudum hiç bir yere varmadım. Sinirler bozuluyor başka bir şey değil. Diğer ülkelerdeki Google ofisleri nasıl çalışıyor bilmiyorum ama ülkemizde YouTuberları kaale alan bir ofis yok. Varsa yoksa dizi yapımcıları, spor içerikleri, klipler ile ilgili içerikler ve onun etrafında dönen reklam pastası üzerine yoğunlaşmış bir ofis. Yılda bir iki kez YouTube içerik üreticileri için parti organizasyonu yapılıyor o kadar. O partilerde 30 kişilik yere 100 kişi sıkıştırmak suretiyle yapılıyor. Ha unuttum kırk yılda bir Londra ofisinden de bir sorumlu gelip nasıl etkin içerik üretirsiniz semineri yapıyor o kadar. O seminerde de videolarının dikkat çekmesi için arada zıplayan toplar girsin gibi anlaşılmaz öneriler var o ayrı bir konu.

Tabii ki herkes para kazanmak istiyor YouTube hedefini ve insanların onu neden sevdiklerini unutmuş durumda. TV dizilerinin YouTube’da izlenmesi en önemli hadise olmuş durumunda. İyi de kardeşim ben o içeriği zaten istesem TV’de izliyorum. Sen döndürüp döndürüp neden onu benim karşıma çıkartıyorsun? Anlamak güç. Klipler ayrı bir olay. Malum ‘aşırı’ izleniyor. Nereden baksan Rihanna kadar izlenen yerli kliplerimiz var mesela. Rihanna dünya starı bizim sanatçı sadece Türkiye’de albüm çıkartmasına rağmen nasıl oluyor 250 milyon izleniyor akıl alır gibi değil. Biliyorsunuz o gösterimlerin hepsinden para kazanıyor plak şirketleri. E tabi ki o kadar güzel tatlı bir ortam var ki senin ürettiğin içerikle ilgilen de pek çıkmıyor. Acaba plak şirketlerine hiç okusunlar diye makale göndermiş midir?

Netflix gibi platformlar sayesinde bizim yerli TV sahipleri de PuhuTv gibi yerli platformları hayata geçirerek mantıklı bir adım attı. YouTube bu konuda zaten Netflix yüzünden darbe yemişti. Türkiye’de de bizim platformlar ile YouTube nasıl mücadele edecek bakalım. Globalde YouTubeTV duyurusu ile konvansiyonel medyayı barındırma adımını atan ve içinde bulunduğu krizi gün yüzüne çıkartan YouTube gerçek ve orjinal içerik üreticilerini iyice kendinden uzaklaştırdı. Dizi-Film platformları TV izlenme konusunda alışkanlıkları değiştirdi, YouTube orada farkını gösterip en özel içeriklerin platformu benim demek yerine özgün içerik severleri küstüren adımları atarak bence yanlış yaptı. Halbuki elinde büyük ve devamlılığı olan bir kitleye sahipken kendisini geri düşürecek her adımı attı da diyebiliriz.

Slime, MineCraft, challenge gibi videoları baş tacı ederek YouTube’u ve onu izleyenleri hızla yozlaştıran yine YouTube’un kendisi değil de ne?

Bundan sonra ne olacak?

Büyük reklam ajanslarının dijital reklam bütçelerini YouTube yatırmak yerine alternatif mecralara yönelmesi ya da reklam sepetlerinde daha küçük yer ayırması bakalım nasıl sonuçlar doğuracak. YouTube yanlış gittiği yoldan dönecek ve tekrar eski gücünü kazanabilecek mi? Bunu zaman gösterir ama şunu söylemek lazım alternatif ve doğru kurgulanmış bir video platformu bugün açılsa, hayatta yıkılmaz dediğimiz YouTube’u yıkmasa bile pastasından paylaşmak zorunda bırakabilir. Bakalım böyle bir adım gelecek mi? Hep birlikte göreceğiz. Bunun dışında reklam verenin zaten memnun olmadığı klasik medya kanalları üzerinden reklam çalışması yapması da ayrı bir ikilem oluşturacak. Çok daha ölçülebilen bir ortam olan dijital dünya kendini nasıl konumlayacak?
Aslında işin bir diğer ucu da Facebook ve Google. Dijital reklam pastasının en büyükleri onlar. Facebook bu konuda Google ve YouTube’dan azıcık daha avantajlı. Her şeyin para odaklı olduğu bir sosyalleşme platformu olmuş durumda. Google reklamları her zaman tartışılan, amacına ulaşıp ulaşmadığı sorgulanan bir başka alan. Neyse onları da başka bir yazıda anlatmaya çalışırım.

Paylaş