YouTube’un baş ürün yöneticisi Neal Mohan, VidCon toplantısında platformdan para kazanmanın yollarını genişlettiğini duyurdu.

Örneğin Süper Sohbet, hayranların canlı yayınlar ve Premierler sırasında canlı bir sohbette öne çıkan mesajları satın almalarını sağlıyor. Şu anda Süper Sohbetler alan 90.000’den fazla kanal var ve bazı yayınlar dakikada 400 dolardan fazla kazanıyor. Süper Sohbet şimdi YouTube’da yaklaşık 20.000 kanal için bir numaralı gelir akışı. Geçen yıla göre oranla da kullanımında % 65’in üzerinde bir artış var.

Buna dayanarak yeni araçların başında Süper Çıkartmalar geliyor. Canlı yayınlar veya ilk gösterimler sırasında kullanılan animasyonlu çıkartmalar sayesinde takipçiler para yardımında bulunabiliyor. Mohan’a göre bu sayede favori yapımcılara içeriklerinden ne kadar zevk aldıklarını gösterme fırsatına sahip oluyor.

Süper Çıkartmalar önümüzdeki birkaç ay içinde sunulacak. Aralarında oyun, güzellik, spor, müzik ve yemeğin de bulunduğu farklı kategoriler için tasarımlar olacak.

Buna ek olarak kanal üyelikleriyle hayranlar, rozetler, yeni emojiler ve özel canlı yayınlar, ekstra videolar veya sesler gibi özel avantajlara erişmek için aylık 4,99 dolar ödüyor. YouTube yayıncıları en fazla beş farklı fiyat noktasında, birden fazla üyelik seviyeleri oluşturabilecekler. Daha fazla ödeme yapanlara daha fazla imkan sunulabilecek.

Son olarak YouTube, öğretici veya eğitici videolar hazırlayanlar için Learning Playlists olarak adlandıırlan özel bir öğrenme ortamı oluşturuyor.

Learning Playlists’in test süreci boyunca, yeni özelliğe özel içerikler sadece Khan Academy, TED-Ed ve Crash Course gibi yüksek profilli içerik sağlayıcıları tarafından sunulacak.

Bundan sadece yapımcı para kazanmayacak, YouTube da tüm bu gelirlerden belirli oranda pay alacak.

Paylaş