Flag, YouTube videolarının kullanıcılar tarafından uygunsuz içeriklerin bildirilmesini sağlayan bir araçtır.
Örneğin, videonun görseli  (özel küçük resim) video ile alakasız, yanıltıcı ve tıklamaya sebebiyet veren videoların YouTube’ye bildirilmesini sağlayan işaretlemedir.

Kısacası Flag bir Topluluk kuralıdır.

1

Videonun Paylaşma butonun yanında bulunan “Daha fazla” butonuna tıklandıktan sonra karşımıza “Bildir” yazısı çıkar ve videoyu şikayet etmemize neden olan bildiriyi seçip YouTube’ye incelemesi için gönderiyoruz. Gönderdiğimiz içeriği YouTube’nin şikayet departmanında çalışanlar videoyu inceleyip şikayete neden olabilecek yanıltıcı veya riskli içeriğin olup olmadığına bakılıp, şikayetler doğru ise videoyu kaldırıyorlar.

2
Fotoğrafta da görüldüğü gibi video kaldırıldığında mail adresine bu şekilde bir mail gelir. Videonun topluluk kurallarına uymadığı için kaldırıldı ve bunun tekrarı durumunda kanalınızın kapatılacağı yazar.

3

Tekrarı durumunda bu şekilde mail atılarak YouTube kanalın kapatıldığını bildirir.

Flag Ne kadar Doğru Kullanılıyor?

Yukarıdaki yazımızda bu özelliğin doğru ve yerinde kullanımını anlattık. Şimdi de bilhassa bizim Türklerin bu özelliği nasıl kendilerine faydalı ve para kazanmaya yönelik kullanmalarını anlatacağız.

YouTube’de kendilerine rakip gördükleri  kişileri sahte flag ile videosunu kaldırtıp kendi videolarını izleten kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler keyfi olarak da sahte flag atmaktadır. Kendisi başarısız olmuş ve karşısındaki insanın videosunu kaldırmak için sahte flag atıp kendi egosunu tatmin etmektedir.

Partner Şirketleri de Flag Atıyor.

Son günlerde ifşa olan büyük bir Türk YouTube partnerinin özel konuşmaları yayınlandı. Konuşmalarda ödeme günü yaklaştıkça kendileyle çalışan insanların kanallarına sahte flag atıp kapatıp kazancın %50 sini ödeyerek haksız kazanç elde ettikleri ortaya çıktı. Bu olayı kendileri  yalanlamadı. Kazancın %50 sini ödedikleri için yayıncılar itiraz etmiyor çünkü bir çok partner şirketi kanal kapandığında hiç ödeme yapmıyor.  Bazı partnerlerde bunu kullanıyor ve haksız yere yüklü kazançlar elde ediyorlar.

YouTube Sahte Flag’lara Göz mü Yumuyor?

YouTube’nin açıklamasına göre böyle ama gerçekte olan hiçte öyle değil. İnsanlar kaldırmak istedikleri  videoyu sahte flag atarak kaldırtıyorlar. Videolar inceleme olmadan yoğun şikayet nedeni ile YouTube hemen kaldırıyor. Videoyu şikayet departmanı incelemeden kaldırılıyor ve itiraz edilse bile incelenmesi  ardından tekrar açılması çok zor oluyor.

Nasıl Sahte Flag Atılıyor?

Sahte flagı genelde “Tor Browser” ile atıyorlar.
Tor browser nedir?
Genelde Tor browser denince “Deep Web” gelir akla. Kısaca anlatmak gerekirse Mozilla’nın alt yapısını kullanarak her girişte ip adresi değiştiren bir tarayıcıdır.
Sahte flag atmak isteyen firmalar veya kullanıcılar Tor Browser ile her seferinde farklı bir YouTube hesabı ile giriş yapıp videoyu YouTube’ye bildiriyor, Bunu onlarca kez yaptıktan sonra YouTube bu videoyu incelemeden hemen kaldırıyor ve 6 aylık uyarı cezası yiyorsun. Bunu aynı kanalın diğer videolarına da uygularlarsa kanal kökten kapatılıyor.

Örnek Flag’lenmış Kanal

Ülkemizde sahte flag ile kapatılan bir çok kanal bulunmakta, buna örnek olarak  Enes Batur isimli YouTube kanalı  2 milyon aboneye sahip ve bu kanal sahte flag ile kapatılmıştı. YouTube ile iletişime geçerek kanalı tekrar açtırmayı başarmıştı. Kanal sahibinin açıklamalarının bulunduğu videosu için burayı tıklayın.

Paylaş