Şirket, “Buradaki hedefimiz sizi YouTube’ta izlemeyi seçtiğiniz haber içeriği kaynaklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak, daha fazla bilgi ile donatmak” dedi.

Bunun da ötesinde, YouTube, daha fazla Avrupa ülkesinde Top News, Breaking News veya BBC News gibi kaynakları vurgulayarak kullanıcıların doğrulanmış haberleri bulmasını kolaylaştıracak. Bu özellikler AB’de İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da ve diğer ülkelerde zaten mevcut. Ancak Google onları “önümüzdeki haftalarda ve aylarda” başka ülkelere de ulaştırmayı planlıyor.

YouTube, trendlerde ve diğer bölümlerinde çıkan yanlış haberleri kontrol etmek için hala mücadele ediyor. AB seçimlerinin gelmesiyle, Google büyük olasılıkla izleyicilerin öfkesi ile karşı karşıya kalmamak için sorunu çözmeyi umuyor .

Bu amaçla, Google Haberler’de Brexit, aşırı sağ partiler, doğalgaz vergileri ve daha fazlası gibi seçim konularında “en iyi gazeteciliği” sağlamak için “2019 Avrupa seçimleri” adı verilen belirli bir varış yeri de başlatıldı. Google Eğilimler, en çok aranan soruları ve adayları karşılaştıracak, veri odaklı öyküleri destekleyecek ve seçimlerle ilgili gerçekleri ortaya çıkaracak. Ayrıca, gerçekleri kontrol eden kuruluşlar için araçlar ve destek getiriliyor.

Sahte haberler sorununun kapsamı göz önüne alındığında, bunun AB kullanıcı ve seçmenlerinin ne denli geçerli ve doğrulanmış bilgiler bulmalarına yardımcı olacağı açık değil.

Paylaş