Yerli ve milli CEYD-A Siri’yi reklamlara gömdü

8 Kasım 2018
357 Görüntülenme
Önceki2 sayfalık içeriğin 1. sayfasındasınız
Gitmek istediğiniz haberler için ← → okları kullanabilirsiniz

Vodafone, Mindshare ile CEYD-A kullanarak bir ödül aldı. Bu ödül, Vodafone’un yerli ve milli yazılımla birlikte yarattığı başarı öyküsünü anlatıyor.

Biz hep yerli ve milli yazılımlar olsun istiyoruz ama bunları ne kadar desteklediğimiz hep bir soru işareti… Dünyada önemi giderek artan bir yapay zeka konusu var. Tüm dünya bu işin peşine düşmüş koşuşturuyor ve bir şeyler yapmak istiyor. Bu arada dünyada giderek artan bir sanal dijital mobil asistan konusu var. Apple’dan Google’a, Amazon’dan Samsung’a kadar çok farklı firmalar bu alanda dans ediyor.

Diğer tarafta bir Türk uygulaması var. İsmi CEYD-A. Cenker Şişman adında bir Türk mühendis tarafında hayata geçirildi. Her zaman her dakika başında durup bu işle uğraşarak değil, farklı kuruluşlarda çalışırken kedine kalan vakitlerde uğraşarak yarattığı bir uygulama bu.

Temel prensibi ve işleyişi dahice bir yapı üstüne kurulmuş: Siri ve benzeri uygulamalar kullanıcıların ihtiyaçlarını anlamaya çalışıp onlara belli konularda kodlayıcısının katabildiği kadar akılla yardımcı olmaya çalışıyor. Oysa CEYD-A bir dijital asistan olmasının ötesinde bir programlama dili aslında. Kullanıcılar neye ihtiyaçları varsa bunu çok basit birkaç komutla CEYD-A’ya anlatıyorlar. CEYD-A da onların ihtiyaçlarını düzenli bir biçimde karşılıyor.

Örnek verelim: Siz kuyumcusunuz ve her sabah düzenli olarak altın fiyatlarını belli bir saatte almak istiyorsunuz. Bunu CEYD-A’da her sabah bu siteden bana altın fiyatlarını getir, şu rakamın üstüne çıkarsa şunu söyle bunu yap diyorsunuz. Gerçekten dakikalar mertebesinde yapılabiliyor bu. Kaynağınız internet sınırınız zekanız olunca yapacaklarınızın da sınırı kalmıyor. CEYD-A size verdiğiniz komutlar konusunda yardımcı oluyor sadece sizin telefonunuzdan. Ama komutunuz güzel ve herkesin işine yarayacak düzeydeyse bunu bütün CEYD-A kullanıcılarına da aktarıyor.

Şu anda 3 milyon kullanıcısı var. Google üstünde en çok indirilenler listesinde hep en tepelerde geziyor. 300 bin kayıtlı komut var içinde. Bunların büyük bir çoğunluğu halktan geliyor. Aslında CEYD-A insanların ihtiyaçlarını topluyor ve onlara yine insanların kendi ürettiği çözümlerini sunuyor. İnanılmaz bir iş fikri bu bakış açısıyla.

Önceki2 sayfalık içeriğin 1. sayfasındasınız
Gitmek istediğiniz haberler için ← → okları kullanabilirsiniz

İlginizi çekebilir

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi
24 okunma
24 okunma

Spotify Arap ülkelerine “Yalelli” dedi

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Spotify, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölgeleri’nde bulunan 13 ülkede,Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman, Katar, Bahreyn, Cezayir,…

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor
28 okunma
28 okunma

Apple ID hesapları birbiri ardına kilitleniyor

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Son günlerde Apple kullanıcılarından ortak bir şikayet geldi: Ortada hiçbir geçerli neden yokken Apple ID hesapları kilitleniyor. Bu, normalde çok…

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin
29 okunma
29 okunma

Bir ürünün fotoğrafını çekin. Google size fiyatını söylesin

Serhat Ayan - 14 Kasım 2018

Çinli akıllı telefon üreticisi OnePlus, birkaç hafta önce en son akıllı telefon 6T'yi piyasaya sürdü. OnePlus 6T, kamerasıyla entegre edilmiş…

%d blogcu bunu beğendi: