Geçtiğimiz süre içinde ilk kez duyurusu gerçekleştirilen ve 2 Ekim 2018 tarihinde marketlerde kullanımı zorunlu hale gelen “Yerli Üretim” logosu, tarımdan teknolojiye birçok alanda görülmeye başlandı. Sadece Türk markalarının değil, yabancı markaların Türkiye’de yaptığı yatırımlar sonucu açılan fabrikalarda üretilen ürünlerde de “Yerli Üretim” logosuna yer veriliyor.

Otomobil tarafında ise yerli üretim logosuyla ilgili ilk adımı atan marka Renault oldu. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. tarafından paylaşılan bilgilere göre Renault markasını taşıyan Renault Megane Sedan ve Renault Clio Hatchback modelleri Türkiye’de üretildiğini belirten “Yerli Üretim” logosuna sahip olacak.

Otomobil lastiklerinde logoyu kullanan ilk marka Brisa olmuştu

Aslında her ne kadar otomobilleri baz aldığımızda ilk yerli üretim logoları Renault’un belirtilen iki modelinde yer alacak olsa da, Sabancı Grubu’nun bir iştirakı olan lastik üreticisi Brisa, “Yerli Üretim” logosunu otomobil sektöründe kullanan ilk marka olmuştu.

Renault ve Brisa’nın atılımlarıyla birlikte başlayan “Yerli Üretim” logo kullanımının, kısa süre içinde Türkiye’de üretim tesisi bulunan diğer otomobil üreticileri tarafından da faaliyete geçirilmesi bekleniyor.

Paylaş