Pardus işletim sistemi bildiğiniz üzere milli bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan bu sistem son günlerde aldığı büyük bir güncelleme ile bir adım daha ileriye gitti. Bu güncelleme işletim sisteminin genel performansını yükseltmeyi hedeflerken büyük oranda başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Linux üzerinden sisteme güç veren Pardus, 17.0 sürümünde kullanıcılara masaüstü ortamında XFCE 4.12 modülünü sundu. Bu değişiklikle sistemin daha seri ve hafif olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Bu sistem güncellemesi ile görselliğin bir kenara bırakılıp performansa önem verildiğini oldukça net bir şekilde görebiliyoruz.

Pardus güncelleme sonrasında Firefox, Libreoffice, ThunderBrid, VLC Media Player gibi temel programlarla daha iyi bir koordinasyon kurarak pil ömrüne katkı sağlayacak şekilde çalışmaya başladı.

Bu sayede bu gibi programların yanında tlp türü yazılımlarında bu işletim sisteminde oldukça rahat bir şekilde çalıştığını görebileceğiz. Güncelleme haberini Tübitak resmi Twitter hesabından duyuran yetkililer bu işletim sistemini ciddi konumlara getirebilmek amacıyla çalışıyorlar. İşletim sistemi minimum 6 GB olmak şartıyla, önerilen olarak 8 GB değerinde bir hafıza istiyor. Yine grafik işlemci konusunda da en az 640 x 480 değerlerini destekleyen bir grafik sürücüsüne ihtiyaç duyan sistem, bu sistem için en az 256 MB değerinde bir RAM kapasitesi ile besleniyor. Bu yerli işletim sistemi yolunda çalışma yapan yetkililerimize başarılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here