Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul Küçükçekmece’deki bir grup taksi şoförü, Uber aracını tıpkı bir müşteriymiş gibi çağırarak kurşun yağmuruna boğmuştu. Bu olayın yanı sıra Uber şoförleri ve müşterileri sık sık sarı taksicilerin taciziyle karşılaşırken Uber araçları, ellerinde bulundurduğu belgelerle birlikte trafikte olmaya devam ediyor.

Uber’in yasal olup olmadığı tartışması tüm hızıyla devam ederken Milliyet muhabiri Musla Kesler’in haberine göre İçişleri Bakanlığı, Uber araçlarını trafikten men edecek yeni bir yasa üzerine çalışıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından tasarlanan yeni yasa, D2 belgesiyle taksi gibi yolcu taşımacılığı yapan Uber gibi araçların trafikten men edilmesini sağlayacak.

Daha önce Uber araçlarına para cezası kesiliyordu

Mevcut yasalar kapsamında Uber ve Careem gibi D2 belgesiyle taksi gibi hizmet veren araçlar için hem yolcuya hem de sürücüye para cezası kesiliyordu ancak söz konusu cezada araçların trafikten men edilmesi gibi bir konu gündemde değildi.

Yeni yasa tasarısının kabul edilmesiyle birlikte Uber ve diğer D2 belgeli araçların taksi gibi hizmet vermesi sonucunda üç aya kadar trafikten men edilebileceği konuşuluyor.