Hem bu yıl, hem de geçtiğimiz yıl Dakar Rallisi’nin parlayan yıldızı Peugeot 3008 SUV olmuştu ve araç aynı zamanda Ocak ayında ‘Yılın Otomobili’ ödülüne layık görülmüştü. İddiasını giderek arttıran Peugeot Sport, şimdi de yeni Peugeot 3008DKR Maxi ile çıtayı daha yükseğe taşıyor.

Yeni Peugeot 3008DKR Maxi Özellikleri

‘Maxi’ sıfatından da anlayacağınız üzere, Peugeot’nun bu yeni üretimi daha büyük çapta bir yarış otomobili. Geliştirilen iz genişliği sayesinde şartların en zor olduğu coğrafyalarda bile ralli yarışlarının gözdesi olacak araç, dağ – tepe gibi arazileri kolaylıkla alt edebilecek.

Peugeot 3008DKR Maxi’nin her iki tarafında da 10 cm genişletilmiş bir süspansiyon yapısı yer alırken, toplamda önceki araca göre 20 cm daha geniş durumda.  Üst ile alt salıncakların yanı sıra ön ve arka bağlantı kollarıyla, akslar da yenilenirken, geliştirilen süspansiyon sistemi iz genişliğini de arttırıyor. Bu sayede Peugeot 3008DKR Maxi genel manada hem stabilite, hem sürüş dinamikleri, hem de performans konusunda önceki araca göre çok daha üst düzey durumda.

Şu anda hâlâ geliştirilme aşamasında olan Peugeot 3008DKR Maxi, sahneye ilk olarak 2017 İpek Yolu Rallisi’nde çıkacak. Bu rallide aracın sürücüsü ise geçen senenin Dakar Rallisi ikincisi, efsane isim Sebastian Loeb olacak. Sebastian Loeb, aynı zamanda İpek Yolu Rallisi’ne ikinci kez katılıyor.

İpek Yolu Rallisi ne zaman?

Peugeot 3008DKR Maxi’nin de tanıtılacağı ve merakla beklenen İpek Yolu Rallisi, 7-22 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak ve Sebastian Loeb’e, Stephane Peterhansel ile Cyril Despres eşlik edecek.

Konuya dair Peugeot Sport Yöneticisi Bruno Famin de bazı açıklamalarda bulunurken, Dakar Rallisi bittikten sonra aralıksız olarak yeni Peugeot 3008DKR Maxi üzerinde çalışmaya başladıklarını dile getirdi. Famin’in söylevine göre Peugeot ekibi güçlü rakipleri alt etmeyi planlıyor ve bu yüzden de mühendisleri var gücüyle çalışıyor.

Fransa menşeli ünlü otomobil devi, İpek Yolu Rallisi’nde elde ettiği kazanımla önümüzdeki sezon düzenlenecek olan Dakar Rallisi için de tecrübe kazanacak ve araç ayarları buna göre düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here