Koreli kardeş markalar olan Hyundai ve Kia yeni modellerini birbiri ardına görücüye çıkarıyor. Hyundai’nin Türkiye’de üretimi gündemde olan ve adını Havai’den alan Kona modelinin kuzeni Kia’dan geliyor.

Kia yeni küçük bir SUV modelinin ilk tanıtımını yayınladı. Stonic olarak adlandırılacak olan yeni SUV’a ait 3 tasarımda modelin hem iç hem dış görünümüne yer verilmiş.

Önümüzdeki hafta tanıtılacak olan Hyundai Kona’nın kuzeni olmaya hazırlanan Stonic, Renault Captur ve Nissan Juke gibi modellerle rekabet edecek.

Stonic, yaya tespit eden acil fren sistemi, şeritten ayrılma uyarısı, kör nokta tespiti ve sürücü dikkat uyarısı gibi çeşitli aktif güvenlik ekipmanlarıyla şekillendirilebiliyor. Bunun yanı sıra oldukça kullanışlı bir özellik olan arka çapraz trafik uyarısı da bu otomobilin güvenlik unsurları arasında yer buluyor.

Stonic’in  90 beygir gücünde 1,6 litre turbodizel, 84 beygir gücünde 1,2 litre MPI, 100 beygir gücünde  1,4 litre MPI ve 100 – 120 beygir güçlerinde 1 litre T-GDI gibi motor seçeneklerine sahip olması bekleniyor.

Stonic, iç mekanda sınıfları arasındaki en iyi omuz mesafesini sunacak. Kabin, plastik parçalarla beraber güçlü bir görünüm sağlıyor. Arkadaki yolcular için de geniş bir alan yaratan Stonic, iyi bir diz baş mesafesi sunacak. Hatta orta bölümde oturan kişiler bile düz zemin sayesinde ayaklarını koyacak bir yere sahipler. Ayrıca, Apple Car Play ve Android Auto’nun standart olarak sunulacağı araçta markanın en son nesil bilgi eğlence sistemine yer verilecek.

Kia Stonic’in tasarımını yere daha yakın tutmuş. Krom detay ve LED farlarla daha estetik bir güzellik katılan arabada artık bu sınıfta görmeye alışılan bir detay olarak etek kısmında kullanılan plastik parçalar da mevcut. Kia Stonic modelinde 2 farklı renk tonu sunuyor, bu 2 renk tonundan ortaya çıkan 20 farklı renk kombinasyonu tercih edilebilecek.

Tasarımında ağabeyleri Sorento ve Sportage’dan da izler taşıyan Stonic, Eylül ayında Frankfurt otomobil fuarında tanıtılacak.

 

Paylaş