Suzuki’nin efsane SUV modeli Jimny tamamen yeni platformlu ve modern donanımlara sahip dördüncü nesliyle ağustosta dünya prömiyerini gerçekleştirmişti. Türkiye’de de geniş bir kullanıcı kitlesi olan minik arazi canavarı bizleri çok fazla bekletmeden satışa sunuldu. Yeni Jimny üst seviye GLX donanım paketi, 4×4 çekiş sistemi ve 4-ileri otomatik şanzımanı ile 151 bin TL’den fiyatlandırılmış. Tek donanım ve yalnızca otomatik şanzıman seçeğeniyle sunulan Jimny’de alınabilecek tek opsiyon 1,500 TL’lik çift renk gövde tasarımı.
Yeni Jimny’de daha önce kullanılan 1.3 litrelik motor yerini 1.5 litre hacimli olana bırakmış; bu da silindir hacmi bazlı vergi sistemimizde bir üst dilime girdiği anlamına geliyor. Yeni Jimny’de 1 litre hacimli, 3 silindirli turbo benzinli motor seçeneği sunulana kadar bu 1.5 litre hacimli ünite için üst dilimden MTV (motorlu taşıt vergisi) ödemek gerekecek. Ancak bu zaten off-road tutkunları için kabul edilebilir düzeyde çünkü bu alanda bu kadar küçük hacimde bu kadar fazla arazi sürüşü kabiliyeti sunabilen model -Dacia Duster’ı saymazsak- yok.

Dar orman patikalarından geçmek için olabildiğince dar tasarlanan Jimny’nin mütevazı kabininde artık günümüzün olmazsa olmazı dokunmatik ekranlı bilgi&eğlence sistemi kendine yer bulmuş. Buna rağmen bir çok fonksiyon halen fiziksel düğmelerle yapılabiliyor.

Dış tasarımda kültleşmiş şeklini koruyan Jimny retro-klasik havasıyla Mercedes’in efsane modeli G-Sınıfı’nı andırıyor. Hatta bu benzerliğe dış basında “poor man’s G-Wagen” de deniliyor. Boyundan büyük işler yapabilen Jimny’de artık günümüzün yönelimine kayıtsız kalınamamış ve ölçüler de biraz artırılmış. Artık daha geniş kabinin yanı sıra 53 litre artan bagaj kapasitesi 377 litreye ulaştırılmış.

Yeni Jimny’yi yaklaşan kara kışta ülkemizin en çetin yollarında denemek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Paylaş