Apple’ın geçtiğimiz hafta Steve Jobs Theatre’da düzenlediği etkinlikle birlikte duyurusunu gerçekleştirdiği üç yeni iPhone modeli iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR’ın RAM kapasiteleri ortaya çıktı.

Çinli akıllı telefon sertifikasyon platformu TENAA aracılığıyla ortaya çıkan bilgilere göre yeni iPhone Xs ve iPhone Xs Max, bir önceki versiyona göre artış göstererek 4 GB RAM ile birlikte geliyor. iPhone XR modelinde ise iPhone X modelinde olduğu gibi 3 GB RAM kapasitesi korunuyor. Batarya tarafında ortaya çıkan bilgilerde ise iPhone Xs modelinin iPhone X’e oldukça yakın bir şekilde, 2658mAh kapasiteli bataryaya sahip olduğu gözleniyor. Ancak yeni iPhone Xs ailesi, 7 nanometre teknolojisiyle üretilen A12 Bionic işlemcisi sayesinde bir önceki modelden daha uzun pil ömrü sunuyor.

Apple neden ürünlerinin RAM ve batarya kapasitesini açıklamıyor?

Piyasaya sürdüğü ilk ürününden bu yana teknik detaylardan ziyade kullanıcı deneyimine önem veren Apple, RAM ve batarya kapasitesi gibi teknik bilgilerin kullanıcılar için fazla önemli olmadığını düşünerek bu bilgileri  paylaşmayı tercih etmiyor. Apple, yazılım yetenekleriyle birlikte ürünlerinin sahip olduğu donanımı en iyi şekilde optimize ettiğini ve kullanıcıları için ihtiyaç duydukları performansı sergilediğini düşünüyor.

iOS işletim sisteminin diğer mobil işletim sistemlerine kıyasla sahip olduğu donanıma göre çok daha akıcı performans sunması, Apple ürünlerinin diğer Android cihazlardan daha düşük RAM ve batarya kapasitesine sahip olmasını sağlıyor. Ancak Apple, kağıt üstünde daha düşük verilerle kafa karışıklığı yaratmak istemediği için sadece kullanıcı deneyimine odaklanıyor ve bu teknik bilgileri vermek yerine performansın kullanıcının günlük deneyimine nasıl etki edeceğini söylüyor.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Paylaş