Apple’ın 12 Eylül’de resmi duyurusunu gerçekleştireceği yeni iPhone modelleri iPhone 9, iPhone XS ve iPhone XS Plus’ın tanıtılmasına kısa süre kala telefonların Türkiye fiyatıyla ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı. Milliyet Gazetesi’nden Onur Binay’ın haberine göre Türkiye’nin önemli teknoloji marketlerinden biri yeni iPhone modellerinin fiyatını ortaya çıkardı.

Haberde paylaşılan bilgilere göre en uygun fiyatlı yeni iPhone olması beklenen iPhone 9 modeli, 10 bin TL’den başlayan fiyatlarla ülkemizde satışa sunulacak. Ortanca model iPhone XS’in fiyatı 12 bin TL, en büyük model iPhone XS Plus’ın (Max) satış fiyatı ise 15 bin TL olacak. Yurtdışında ise giriş seviyesi iPhone 9’un fiyatı 699 dolardan başlarken en üst model iPhone XS Plus (Max) için 999 dolar fiyat biçilecek.

Ortaya çıkan fiyatlar gerçeği yansıtıyor mu?

Her ne kadar bir teknoloji marketi aracılığıyla ortaya çıkan fiyatların gerçeği yansıtma ihtimali yüksek olsa da bu fiyat etiketleri günümüz piyasa koşullarına rağmen beklenenin fazlasıyla üstünde kalıyor. Hal böyle olunca belirtilen fiyatların Apple tarafından açıklanacak resmi fiyatlar olması kulağa pek de inandırıcı gelmiyor.

Öyle ki ortaya çıkan bu fiyatlar şirketin kendi mağazalarında gerçek fiyatta indirim varmış gibi göstermek için belirlediği ilk yüksek fiyat etiketleri olabilir. Ya da belirtilen fiyat etiketleri şimdilik tedarikçi firmanın kendi mağazaları için biçtiği ilk fiyat etiketi olabilir. Yine de ortaya çıkan fiyatların, yeni iPhone modellerine ait olma ihtimali az da olsa geçerliliğini koruyor.

Yeni iPhone 9, iPhone XS ve iPhone XS Plus modellerinin tüm detaylarını ve resmi satış etiketlerini Apple’ın 12 Eylül’de Steve Jobs Theatre’da düzenleyeceği basın lansmanıyla birlikte öğreneceğiz.

Kaynak / Source: http://www.milliyet.com.tr/iphone-9-ve-iphone-xs-plus-in-apple-haber-2738610/

Paylaş