Hibrit teknolojisinin öncüsü Toyota, Türkiye’deki hibrit ürün gamını iki yeni modelle genişletti. Toyota, efsane lüks modeli Camry Hybrid’i 7 nesil aranın ardından Türkiye yollarına yeniden çıkarırken, segmentinin yaratıcısı olarak nitelenen ve dünyada satış rekorları kıran Yeni RAV4 Hybrid’in de lansmanını gerçekleştirdi. Türkiye’de de artıları anlaşılmaya başlayan ve müşteri kitlesi büyük ivmeyle artan Toyota Hybrid teknolojisine sahip model sayısı 7’ye ulaştı.

Yeni Camry Hybrid 479 bin TL, Yeni RAV4 Hybrid ise 336 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatlar ile 30 Nisan’dan itibaren satışa sunulacak.

Her modelin hibriti bulunuyor

Yeni Camry Hybrid ve Yeni RAV4 Hybrid’in Türkiye lansmanında konuşma yapan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit bilinirliğini yerleştirmek için çok büyük ve önemli adımlar attıklarını belirterek “Hibrit artık gelecek stratejimizin temelini oluşturuyor. Toyota’nın 2020 vizyonu içinde her binek modelin bir hibrit versiyonu olması hedefini Türkiye olarak bir yıl öncesinden gerçekleştirdik. Artık her segmentteki binek otomobil modellerimizin birer hibrit versiyonu bulunuyor. Bunun yanında hibriti tercih edenlerin sayısı da günden güne artış gösteriyor. Şimdi de lüks segmentte Camry, SUV segmentinde de RAV4 ile hibrit ürün gamımızı genişletirken, hibrit versiyon seçeneği ile müşterilerimizin taleplerine cevap vereceğiz“ dedi.

Bozkurt “Hibrit Çağı Başladı”

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, hibrit çağının başladığını da sözlerine ekleyerek “Dizelin yerini hibritlerin aldığını görüyoruz. 50 yıla yakın bir zamandır devrim niteliğindeki bu teknolojiye yatırımı ara vermeden sürdüren satışa sunacağımız Yeni Camry Hybrid ve Yeni RAV4 Hybrid ile bu öncü ve lider rolümüzü sürdüreceğiz ” şeklinde konuştu.

Yeni RAV4 Hybrid ile Türkiye pazarında yeni bir sayfa açmaya hazırlandıklarını belirten Bozkurt “25 yıldır pazarda güçlü duruşunu her zaman sergileyen ve SUV segmentinin yaratıcısı olan RAV4’ün hibrit versiyonuyla iddiamızı ortaya koyacağız. Yeni tasarım diliyle kullanıcısını adeta eğlence ve maceraya davet eden RAV4 Hybrid, 2019 yılında
markamızın itici güçlerinden biri olacaktır” diye konuştu.

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, tüm dünyada 13 milyonun üzerinde, Türkiye’de 12 bin 88 adet Toyota hibrit araç satışının gerçekleştiğini sözlerine ekleyerek şunları söyledi;
“Otomotiv sektöründe dünyanın değişimine tanıklık ettiğimiz bir süreç yaşıyoruz. Hibrit araçlar, dizel ve benzinli araçlara göre yakıt tüketimi daha düşük olduğu için bu da toplam maliyeti doğrudan etkiliyor. Yaptığımız çalışmalar ve ölçümlerde hibrit araçların dizele göre yüzde 15, benzinliye göre yüzde 36 oranında daha az tüketim olduğunu görüyoruz.
Bununla birlikte hibrit araçlarımız üst düzey konfor ve sürüş zevki de sunuyor. İki yeni modelimiz ile birlikte artık hemen hemen her segmentte hibrit versiyonlarımızla yer alacağız. Özellikle lüks segmentte hibrit versiyonlarımızla da bulunuyor olmamız markamızın bu teknoloji ile ilgili stratejisini güçlü bir şekilde ortaya koymaktadır ”

Toyota’nın lüks ve makam kullanımına yönelik modeli

Yeni Camry Hybrid, güçlü ve kendi kendini şarj edebilen hibrit versiyonu ile E segmentine iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Üretildiği 1982’den bugüne kadar 100’den fazla ülkede 19 milyon adedin üzerinde satış adedine ulaşan Toyota Camry halen E segmentinde dünyanın en çok satılan sedanı olmaya devam ediyor.

Yeni Toyota Camry Hybrid 2.5 litrelik motoruyla yakıt verimliliği, düşük emisyon ve sessiz bir sürüş sağlıyor. Toplamda 218 HP güç üreten hibrit sistem, 98g/km’lik düşük emisyon değeri ile de Avrupa’daki bir çok ülkede avantajlı vergi dilimlerine giriyor. Yüksek sıkıştırmalı ve küçük hacimli turbo motorların aksine 2.5 litrelik Atkinson çevrimli benzin motorunun ortalama yakıt tüketim değeri, elektrik motorunun desteği ile sadece 4.3 lt/100 km.

Akio Toyoda’nın yeni agresif Toyota’sı

Toyota’nın keskin bakış tasarım dilini yansıtan Camry Hybrid, son dönemin modası fazlaca büyük ön ızgaraya sahip. Toyota’nın Yeni Global Mimarisi TNGA’nın kullanıldığı yeni jenerasyon Camry’de, alçak kaput ve tavan çizgisi sayesinde sportif görünüm artıyor ve düşük ağırlık merkezi ortaya çıkıyor. Yeni Camry Hybrid, 18” alüminyum alaşım jant ve 8 gövde rengi ile satışa sunulacak.

Makam aracı kullanımına uygun arka yolcu yaşam alanı

Yeni Camry Hybridin prestiji yansıtan kabini de dikkatlice düşünülüp tasarlanmış. Camry Hybrid’in geniş kabininde yüksek kaliteli yumuşak doku malzemeler, deri ve ahşap malzemeler kullanılmış. İç döşemede bej ve siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunuluyor.

Camry Hybrid yeni platformu sayesinde sınıfının en geniş yaşam ve 500 litrelik bagaj hacmi sunuyor. Günümüz teknolojilerini çok iyi takip eden Camry’de kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Arka koltuktan dijital kumandalı dokunmatik konfor modülü özelliği
sayesinde klima, müzik sistemi, arka güneşlik ve arka koltuk sırt ayarı yapılabiliyor. Bu özellikleriyle yeni nesil Camry bir “makam otomobili” havasını da başarıyla yansıtıyor.

Yeni 2.5 litrelik Hibrit motor

Düşük emisyon ve yüksek yakıt verimliliğini performansla birleştiren yeni hibrit motor 218 HP güç üretiyor. Bu güçlü hibrit motor Camry’i sadece 8.3 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırırken, maksimum hız ise 180 km/s. Camry Hybrid bu performanslı sürüşün karşılığında ise 98 g/km CO 2 emisyon salımı ve 100 kilometrede sadece 4.3 litrelik yakıt tüketimigerçekleştiriyor. Premium özelliklere sahip Yeni Camry Hybrid’de, çarpışmaların önlenmesine veya azaltılmasına yönelik Toyota Safety Sense güvenlik teknolojisi standart olarak sunuluyor.


Bagajı tavana kadar yükleyenler için: kameralı dikiz aynası
Yeni RAV4 Hybrid, Toyota’da ilk kez kullanılan bir özelliğe de sahip. Yeni kameralı dikiz aynası, daha iyi bir çevre görüş açısı sağlıyor. İstenildiğinde geleneksel elektrom otomatik kararan ayna olarak, direkt arkadaki yolu ve trafiği yansıtacak gibi kullanılabiliyor. Toyota Safety Sense’in ikinci jenerasyonu da RAV4 Hybrid’de standart olarak bulunuyor.

Elektrik motoru destekli 4×4 sistemi: AWD-i

Toyota RAV4’ün yeni 2.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, yakıt ve emisyon
verimliliğini bir araya toplarken daha fazla güç ve daha dinamik bir sürüş getiriyor. Dört çeker modelde 222 HP güç üreten hibrit motor, RAV4 Hybrid’i bu sayede 100 km/h hıza sadece 8.1 saniyede ulaşıyor. RAV4 Hybrid, tüm bu performansı NEDC (eski norm) verilerine göre 4.5 lt/100 km tüketim ve 103 g/km emisyonla gerçekleştiriyor.

Yeni RAV4’te daha kompakt hale getirilen hibrit sistemde, yeni bataryalar
yüzde 11 daha hafif ve şanzıman kaybı öncekine oranla yüzde 25 daha az.
RAV4 Hybrid’de mekanik AWD sistemlerine göre daha hafif ve kompakt olan
elektrikli AWD-i sistemi şehir içinde daha iyi yakıt ekonomisi sunarken, yüksek
hızda daha sessiz sürüş ve kaygan koşullarda daha iyi çekiş sağlıyor.

Paylaş