BMJ’de tarafından yapılan bir araştırma, şekerli içecekleri tüketmek ve kanser arasındaki bir ilişkiyi gözler önüne serdi. Kanser riskindeki bu artış, günlük olarak çok küçük miktarlarda tatlandırılmış içeceklerin tüketilmesiyle ilişkili.

Yapılan araştırma günlük 100 ml tatlandırılmış içecek tüketenlerin kanser olma olasılığının bu içecekleri hiç tüketmeyen bir insana göre çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Çalışma Fransa’da 101.257 sağlıklı yetişkin hakkındaki verileri analiz eden araştırmacılar tarafından yapıldı. Bu yetişkinlerin yüzde 79’u kadın, yüzde 21’i erkekti. Katılımcılar dokuz yıl boyunca takip edildi.

Verilere göre, konsantre meyve suyu ya da herhangi bir tatlı sıvıyı tüketmek, çok daha yüksek kanser riskini ortaya çıkartıyor. Bu oranlar 2.193 kanser vakasında 693 meme kanseri, 291 vakada prostat kanseri ve 166 vakada kolorektal (kalın bağırsak) kanseri olarak görülüyor.

Araştırmanın diğer verilerine göre, sigara içmek ve diğer risk faktörleri de göz önünde bulundurulduğunda kanserin tespit edilmesi için ortalama yaşın da 59 olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, günde yaklaşık 100 ml gazlı içecek, meyve suyu ya da benzer içecekleri tüketenlerin kanser olma ihtimalinin %18, meme kanseri olma ihtimalinin ise %22 arttığını belirtti.

Yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin aynı kanser riski ilişkisine sahip olmadığı, ancak bu riskin uygun bir değerlendirmesini yapmak için de yeterli veri olmadığı söylendi. Araştırmacılar, bu içeceklerdeki bazı kimyasal katkı maddelerinin kanser riskinin artmasında rol oynayabileceğini, ancak şekerin birincil faktör olarak göründüğünü ifade etti.

Paylaş