Yeni bir araştırma göre 50 bin WordPress sitesi kripto yazılım tehlikesi altında

8 Mart 2018
641 Görüntülenme

Bad Packets Report’tan güvenlik araştırmacısı Troy Mursch’e göre yaklaşık 50 bin WordPress sitesi gizlice kripto korsanlığına bulaşmış olabilir.

Cryptocurrency madencilik malware salgını her geçen gün artıyor. Bad Packets Report’tan güvenlik araştırmacısı Troy Mursch’e göre, yaklaşık 50 bim site kripto-jacking ile gizlice enfekte olmuş olabilir.

Kaynak kodu arama motoru PublicWWW sonuçlarına göre; kripto madencilik yazılımı barındıran sayfalar için web taraması yapan Troy Mursch, bu kötü trendden etkilenen 48.953 web sitesi tespit etti. Uzlaşılan sitelerin en az 7,368’inin WordPress tarafından desteklendiğini de eklendi.

Araştırma, Coinhive’in hala en yaygın kötü amaçlı yazılım olarak %81 gibi korkutucu bir oran ile 40 bin web sitesine bulaştığı belirtti. Mursch, geçen sene Kasım ayında Coinhive’yi çalıştıran 30 bin web sitesi bulabildi.

Geri kalan kısım için Bad Packets Report, kalan yüzde 19’un Crypto-Loot, CoinImp, Minr ve deepMiner gibi çeşitli Coinhive varyasonlarının kapladığını düşünüyor.

Araştırmalar, Crypto-Loot tarafından enfekte edilmiş 2057, CoinImp tarafından enfekte edilmiş 4119, Minr tarafından enfekte edilmiş 692 ve deepMiner tarafından enfekte edilmiş 2160 site buldu.

Şubat ayında güvenlik araştırmacıları, hükümet ve kamu hizmeti ajansı portalları da dahil olmak üzere bir çok meşru web sitesinin sessizce kripto kuyruk komut dizileri çalıştırdıklarını keşfetti.

Araştırmacı ayrıca PasteBin dosyasıyla ilgili bir belge yayınladı ve bu yılın Ocak ayından bu yana bulunan 7000 etkilenen siteyi ayrıntılarıyla anlattı. Yapılan açıklamaya göre bu sitelerin bazıları kripto-sahtekarlık yazılımlarından temizlemiş olsa birçok site hala bu zararlı yazılımlardan etkilenmiş durumda.

İlginizi çekebilir

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?
42 okunma
42 okunma

Diske su kaçırırsanız nasıl kurtarırsınız?

Serhat Ayan - 14 Aralık 2018

Sıvı teması sonrası zarar gören cihazlarından önemli verilerini kurtarmak isteyen kullanıcılar için anında doğru müdahale büyük önem taşıyor. Oldukça hassas…

DLive nasıl kullanılır
80 okunma
80 okunma

DLive nasıl kullanılır

Uğur Özdağlı - 13 Aralık 2018

Bu yazımızda Blockchain tabanlı canlı yayın platformu DLive.tv'ye nasıl kayıt olunacağını anlatıyoruz. 1- DLive.tv adresine giriyoruz. 2- Sağ üstten giriş…

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
72 okunma
72 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

%d blogcu bunu beğendi: