Yeni bir araştırma göre 50 bin WordPress sitesi kripto yazılım tehlikesi altında

8 Mart 2018
530 Görüntülenme

Bad Packets Report’tan güvenlik araştırmacısı Troy Mursch’e göre yaklaşık 50 bin WordPress sitesi gizlice kripto korsanlığına bulaşmış olabilir.

Cryptocurrency madencilik malware salgını her geçen gün artıyor. Bad Packets Report’tan güvenlik araştırmacısı Troy Mursch’e göre, yaklaşık 50 bim site kripto-jacking ile gizlice enfekte olmuş olabilir.

Kaynak kodu arama motoru PublicWWW sonuçlarına göre; kripto madencilik yazılımı barındıran sayfalar için web taraması yapan Troy Mursch, bu kötü trendden etkilenen 48.953 web sitesi tespit etti. Uzlaşılan sitelerin en az 7,368’inin WordPress tarafından desteklendiğini de eklendi.

Araştırma, Coinhive’in hala en yaygın kötü amaçlı yazılım olarak %81 gibi korkutucu bir oran ile 40 bin web sitesine bulaştığı belirtti. Mursch, geçen sene Kasım ayında Coinhive’yi çalıştıran 30 bin web sitesi bulabildi.

Geri kalan kısım için Bad Packets Report, kalan yüzde 19’un Crypto-Loot, CoinImp, Minr ve deepMiner gibi çeşitli Coinhive varyasonlarının kapladığını düşünüyor.

Araştırmalar, Crypto-Loot tarafından enfekte edilmiş 2057, CoinImp tarafından enfekte edilmiş 4119, Minr tarafından enfekte edilmiş 692 ve deepMiner tarafından enfekte edilmiş 2160 site buldu.

Şubat ayında güvenlik araştırmacıları, hükümet ve kamu hizmeti ajansı portalları da dahil olmak üzere bir çok meşru web sitesinin sessizce kripto kuyruk komut dizileri çalıştırdıklarını keşfetti.

Araştırmacı ayrıca PasteBin dosyasıyla ilgili bir belge yayınladı ve bu yılın Ocak ayından bu yana bulunan 7000 etkilenen siteyi ayrıntılarıyla anlattı. Yapılan açıklamaya göre bu sitelerin bazıları kripto-sahtekarlık yazılımlarından temizlemiş olsa birçok site hala bu zararlı yazılımlardan etkilenmiş durumda.

İlginizi çekebilir

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak
Sektörel
261 okunma
Sektörel
261 okunma

Facebook skandalına imza atan şirket seçimlerde Trump ile çalışacak

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Kullanıcı verilerini analiz etme ve raporlama gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren Cambridge Analytica şirketi, Facebook kullanıcılarının verilerini izinsiz olarak kullanmasıyla…

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi
Yapay Zeka
1308 okunma
Yapay Zeka
1308 okunma

Yapay zeka şimdiden Dünya Kupası’nın şampiyonunu belirledi

Mert Yamak - 16 Haziran 2018

Tüm futbol tutkunlarının uzun süredir beklediği, izleyicileri ekranlara kitleyen FIFA Dünya Kupası heyecan dolu mücadelelerle başladı. Dünyanın dört bir yanında…

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor
Sektörel
232 okunma
Sektörel
232 okunma

Huawei, 2018’de 200 milyon akıllı telefon satmayı hedefliyor

Haber Merkezi - 14 Haziran 2018

Huawei, 2017'de Apple ve Samsung'un arkasında üçüncü sıraya yerleşerek 153 milyon akıllı telefon satmayı başardı. Huawei, 2018'de ise 200 milyon…