Yeni Arama Kurtarma Aracı Drone’lu Land Rover Olacak

30 Haziran 2017
38 Görüntülenme

Yeni Land Rover Discovery Project Hero, afetlere hızlı şekilde tepki vermesi için Avusturya Kızıl Haçı’na tasarlandı. Aracı, şirketin Special Vehicle Operations (Özel Araç Operasyonları)-SVO bölümü oluşturdu. Bu yeni araç, arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılacak olan “gelişmiş bir iletişim aracı” olarak tanımlanıyor.

Arama kurtarma çalışmalarında son dönemlerde drone’lar da çok fazla yer alıyor. Drone teknolojisini aracın zor koşullarla başa çıkma kabiliyetini artırmak için kullanan Land Rover çağın ihtiyacı denilebilecek bir tasarım oluşturmuş.

Land Rover Project Hero arama/kurtarmaya hız kazandırmayı ve daha kolay hale getirmeyi amaçlayan bir araç. Drone, Kızıl Haç’ın acil müdahale ekiplerine anlık görüntü göndererek; depremler, sel baskınları, heyelanlar ve çığ gibi doğal afet durumlarında daha hızlı hareket etmelerini sağlayacak. Kurtarma ekipleriyle daha sağlıklı iletişim sağlamak için Discovery’de ileri düzey bir telsiz seti de bulunuyor. Araç geceleri kullanıldığında, ekstra LED aydınlatma sistemiyle sürücünün ilerideki yolu daha iyi görmesini sağlıyor.

Drone Tavandan Kalkıyor

Land Rover bu projeyle drone kullanımı için harcanan zamandan tasarruf edilmesini amaçlayarak kullanışlı bir sistemi hayata geçirmeyi hedefliyor. Aracın üzerine dronun kalkış/iniş yapması için hazırlanmış, üzeri açılıp kapanan bir drone pisti mevcut. Bu pistin çalışma sistemiyse manyetik tabanlı, yani drone sorunsuzca kalkıp yine kalktığı aynı noktaya inebiliyor. Ayrıca manyetik pist sayesinde hareket halindeyken de bu işlemi yapabiliyor. Bunun yanı sıra drone çalışır haldeyken aktarılan görüntü araç konsolundaki ekrandan izlenebiliyor.

Bir drone’a sahip olmasının yanı sıra, SVO tarafından geliştirilen araçta ekstra masalar, gizli eşya bölmeleri, USB portu ve iki adet 12 voltluk priz de mevcut. Zorlu arazi koşullarında yüksek performans sağlayabilen bu yeni araç ileriki günlerde başka ülkeler ve başka amaçlar için satışa sunulur mu bilinmese de talep olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İlginizi çekebilir

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor
Sektörel
15 okunma
Sektörel
15 okunma

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri, Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı…

Flickr geri mi dönüyor?
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
25 okunma

Flickr geri mi dönüyor?

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Fotoğraf paylaşım sitesi SmugMug, Flickr’ı Yahoo’dan satın aldı. Flickr, bu satın almanın ardından tekrar eskisi gibi en beğenilen bir uygulama…

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
73 okunma
Donanım
73 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Yorum yap