Yapay zeka ile fotoğraf sanatına teknolojik dokunuş!

1 Eylül 2018
282 Görüntülenme

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza giren yapay zeka, hayatımızın tüm alanında etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Akıllı ev sistemleri, güvenlik sistemleri, oyunlar gibi birçok alanda etkisini gösteren yapay zeka teknolojisi, fotoğrafçılık alanında da ön plana çıkıyor.

Eskiden fotoğraf çekmek için film, objektif, flaş, pil ve tripot gibi birçok malzemeye ihtiyaç varken; yapay zeka ile tüm bunlar artık tek bir yerde buluşuyor. Teknolojinin ve yapay zekanın gelişimi ile fotoğraflar, akıllı telefonlar aracılığıyla hayat bulmaya başlıyor. Özellikle kamera özellikleri ve görsel kalitesi ile fark yaratan akıllı telefonlar, fotoğraf sanatında kendini göstermeye başlayarak, her an fotoğraf çekme özgürlüğü tanıyor.

Yapay zeka teknolojisini, akıllı telefon ile buluşturan teknoloji devi HUAWEI, P20 model akıllı telefonu ile yapay zekayı üstün tasarım ile buluşturuyor. 

Algoritmaların Birleşimi

HUAWEI P20, 20MP (f / 1.6, 27mm) monokrom sensör ve 1,55 μm piksel boyutunda 12MP RGB (f / 1.8, 27mm) sensör içeren Leica çift kamera ile donatılmıştır. RBG kamera renkli bilgileri alırken, tek renkli kamera ise detaylardan sorumlu. Bilgileri iki kameradan dijital olarak birleştiriyor. Tüm bunlardan sonra ise HUAWEI P20’deki yapay zeka teknolojisi, son fotoğrafı iyileştirmek için bir araya getirme algoritmalarının üstünde ekstra bir katman olarak çalışıyor.

Renklerin Keşfi

HUAWEI P20’deki yapay zeka işlemcisi, 500’den fazla nesneyi tanıyarak bunları 19 sahneye ayırabiliyor. HUAWEI P20’de her sahne, optimize edilmiş parametrelerle ilişkilendiriliyor. Örneğin, gökyüzü fotoğrafının çekildiğini algıladığında, “Mavi Gökyüzü” sahnesini etkinleştiriyor ve renk doygunluğunu hızlandırıyor.

Zengin Detaylar

Ayrıca HUAWEI P20’nin yapay zeka teknolojisi, yakın çekimi algılıyor ve keskinlik seviyesini arttırıyor. Fotoğrafta en küçük ayrıntıları yakalayan HUAWEI P20 ile mükemmel ve etkileyici sonuçlar elde ediliyor.

İlginizi çekebilir

Türk Telekom hakkında neden soruşturma açıldı?
28 okunma
28 okunma

Türk Telekom hakkında neden soruşturma açıldı?

Serhat Ayan - 19 Mart 2019

Eğer bir ülkede ekonomi serbest piyasa koşullarıyla yönetiliyorsa o ülkenin en önemli ihtiyacı rekabettir. Eğer o ekonominin içinde rekabet koşulları…

Netflix, Apple’ın yeni TV servisinin bir parçası olmayacağını doğruladı
19 okunma
19 okunma

Netflix, Apple’ın yeni TV servisinin bir parçası olmayacağını doğruladı

Onur Binay - 19 Mart 2019

Apple, 25 Mart'ta TV yayınını hedefleyen en son içerik hizmetini açığa çıkarmasının beklendiği bir "gösteri zamanı" etkinliğini onayladı .Apple'ın yeni…

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu
21 okunma
21 okunma

Teknolojide Kadın Derneği (WTECH) kuruldu

Onur Binay - 19 Mart 2019

Kurucu Başkanlığını 360+ Medya Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney'in yaptığı, Mentoro Platform Ortağı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş'ın…

%d blogcu bunu beğendi: