Yapay zeka ile fotoğraf sanatına teknolojik dokunuş!

1 Eylül 2018
167 Görüntülenme

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza giren yapay zeka, hayatımızın tüm alanında etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Akıllı ev sistemleri, güvenlik sistemleri, oyunlar gibi birçok alanda etkisini gösteren yapay zeka teknolojisi, fotoğrafçılık alanında da ön plana çıkıyor.

Eskiden fotoğraf çekmek için film, objektif, flaş, pil ve tripot gibi birçok malzemeye ihtiyaç varken; yapay zeka ile tüm bunlar artık tek bir yerde buluşuyor. Teknolojinin ve yapay zekanın gelişimi ile fotoğraflar, akıllı telefonlar aracılığıyla hayat bulmaya başlıyor. Özellikle kamera özellikleri ve görsel kalitesi ile fark yaratan akıllı telefonlar, fotoğraf sanatında kendini göstermeye başlayarak, her an fotoğraf çekme özgürlüğü tanıyor.

Yapay zeka teknolojisini, akıllı telefon ile buluşturan teknoloji devi HUAWEI, P20 model akıllı telefonu ile yapay zekayı üstün tasarım ile buluşturuyor. 

Algoritmaların Birleşimi

HUAWEI P20, 20MP (f / 1.6, 27mm) monokrom sensör ve 1,55 μm piksel boyutunda 12MP RGB (f / 1.8, 27mm) sensör içeren Leica çift kamera ile donatılmıştır. RBG kamera renkli bilgileri alırken, tek renkli kamera ise detaylardan sorumlu. Bilgileri iki kameradan dijital olarak birleştiriyor. Tüm bunlardan sonra ise HUAWEI P20’deki yapay zeka teknolojisi, son fotoğrafı iyileştirmek için bir araya getirme algoritmalarının üstünde ekstra bir katman olarak çalışıyor.

Renklerin Keşfi

HUAWEI P20’deki yapay zeka işlemcisi, 500’den fazla nesneyi tanıyarak bunları 19 sahneye ayırabiliyor. HUAWEI P20’de her sahne, optimize edilmiş parametrelerle ilişkilendiriliyor. Örneğin, gökyüzü fotoğrafının çekildiğini algıladığında, “Mavi Gökyüzü” sahnesini etkinleştiriyor ve renk doygunluğunu hızlandırıyor.

Zengin Detaylar

Ayrıca HUAWEI P20’nin yapay zeka teknolojisi, yakın çekimi algılıyor ve keskinlik seviyesini arttırıyor. Fotoğrafta en küçük ayrıntıları yakalayan HUAWEI P20 ile mükemmel ve etkileyici sonuçlar elde ediliyor.

İlginizi çekebilir

Huawei, Türkiye’nin en büyük ikinci akıllı telefon şirketi oldu
Sektörel
151 okunma
Sektörel
151 okunma

Huawei, Türkiye’nin en büyük ikinci akıllı telefon şirketi oldu

Mert Yamak - 20 Eylül 2018

Son birkaç yıldır akıllı telefon pazarında gösterdiği önemli yükselişle birlikte dünyanın ikinci en büyük akıllı telefon üreticisi konumuna geçtiğimiz çeyrekte…

Yeni iPhone modellerinin RAM kapasitesi belli oldu
Mobil
59 okunma
Mobil
59 okunma

Yeni iPhone modellerinin RAM kapasitesi belli oldu

Mert Yamak - 20 Eylül 2018

Apple'ın geçtiğimiz hafta Steve Jobs Theatre'da düzenlediği etkinlikle birlikte duyurusunu gerçekleştirdiği üç yeni iPhone modeli iPhone Xs, iPhone Xs Max…

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı
Mobil
119 okunma
Mobil
119 okunma

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Nokia'nın uzun süredir merakla beklenen modeli X7 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Bugün yapılan bir sızıntıyla Nokia'nın yeni modelinin nasıl…