Yapay zeka ile fotoğraf sanatına teknolojik dokunuş!

1 Eylül 2018
245 Görüntülenme

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza giren yapay zeka, hayatımızın tüm alanında etkisini yavaş yavaş göstermeye başlıyor. Akıllı ev sistemleri, güvenlik sistemleri, oyunlar gibi birçok alanda etkisini gösteren yapay zeka teknolojisi, fotoğrafçılık alanında da ön plana çıkıyor.

Eskiden fotoğraf çekmek için film, objektif, flaş, pil ve tripot gibi birçok malzemeye ihtiyaç varken; yapay zeka ile tüm bunlar artık tek bir yerde buluşuyor. Teknolojinin ve yapay zekanın gelişimi ile fotoğraflar, akıllı telefonlar aracılığıyla hayat bulmaya başlıyor. Özellikle kamera özellikleri ve görsel kalitesi ile fark yaratan akıllı telefonlar, fotoğraf sanatında kendini göstermeye başlayarak, her an fotoğraf çekme özgürlüğü tanıyor.

Yapay zeka teknolojisini, akıllı telefon ile buluşturan teknoloji devi HUAWEI, P20 model akıllı telefonu ile yapay zekayı üstün tasarım ile buluşturuyor. 

Algoritmaların Birleşimi

HUAWEI P20, 20MP (f / 1.6, 27mm) monokrom sensör ve 1,55 μm piksel boyutunda 12MP RGB (f / 1.8, 27mm) sensör içeren Leica çift kamera ile donatılmıştır. RBG kamera renkli bilgileri alırken, tek renkli kamera ise detaylardan sorumlu. Bilgileri iki kameradan dijital olarak birleştiriyor. Tüm bunlardan sonra ise HUAWEI P20’deki yapay zeka teknolojisi, son fotoğrafı iyileştirmek için bir araya getirme algoritmalarının üstünde ekstra bir katman olarak çalışıyor.

Renklerin Keşfi

HUAWEI P20’deki yapay zeka işlemcisi, 500’den fazla nesneyi tanıyarak bunları 19 sahneye ayırabiliyor. HUAWEI P20’de her sahne, optimize edilmiş parametrelerle ilişkilendiriliyor. Örneğin, gökyüzü fotoğrafının çekildiğini algıladığında, “Mavi Gökyüzü” sahnesini etkinleştiriyor ve renk doygunluğunu hızlandırıyor.

Zengin Detaylar

Ayrıca HUAWEI P20’nin yapay zeka teknolojisi, yakın çekimi algılıyor ve keskinlik seviyesini arttırıyor. Fotoğrafta en küçük ayrıntıları yakalayan HUAWEI P20 ile mükemmel ve etkileyici sonuçlar elde ediliyor.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
39 okunma
39 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
227 okunma
227 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
158 okunma
158 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: