Yapay zekanın yüz tanıma özelliği Çin’deki bir cinayeti aydınlattı. Money Station adlı para gönderme gönderme uygulamasını kullanan 29 yaşındaki katil kendini ele verdi.

South China Morning Post’a göre kız arkadaşından para isteyen ancak kız arkadaşının bu teklifi reddetmesi üzerine tartışmaya başlayan 29 yaşındaki genç, tartışmanın ardından kız arkadaşını öldürdü. Money Station adlı yapay zeka dastekli uygulamayı kullanmak isteyen genç adam para çekmek istersen kendisini ele verdi.

Money Station, kullanıcıların yüzünü ve göz kırpma gibi bazı hareketlerini tarayıp, ses denetimi de yaptıktan sonra parayı istenilen hesaba gönderiyor.

Bu durumda, uygulamanın yapay zekası kadının göz hareketi olmadığını tespit etti. Ayrıca, şirketin ses tanıma yazılımı, bir erkeğin bir kadın yerine kredi için başvurmaya çalıştığını da buldu.

Daha sonra personeller görüntüleri kontrol etti ve kadının yüzündeki morlukları ve boynundaki kırmızı izleri buldu. Derhal yetkililere bilgi verildi. Polis, sanığı takip ettiğinde cesedi uzak bir çiftlikte yakmaya çalışıyordu. Sanık kadını öldürmeden önce, banka hesabından para çekmek için telefonuna aldı ve ailesine “birkaç gün rahatlamak için bir yerlere gittiğini” söyledi.

Kısacası yüz ve ses tanıma teknolojileri uygulamalarda doğrulama için daha yaygın hale geldiğinde, suçluların suç işlemesini de zorlaştıracak.

Paylaş