Yakında cihazlarınızı dans ederek şarj edebileceksiniz

21 Şubat 2018
232 Görüntülenme

Bilim adamları el veya ayak hareketlerinizden (alkış gibi) elektrik üreterek bunu kablosuz olarak iletebilecek yeni bir cihaz geliştirdi. O yüzden yakında cihazlarınızı dans ederek şarj etmeye hazırlıklı olun.

Hayal kurun: Bundan birkaç yıl sonra telefonunuzun şarjı bittiğinde, şarj aletiniz için priz aramak yerine ellerinizi çırparak onu şarj edebileceksiniz. “Bunun için daha çoook var” diyorsanız yanılıyorsunuz. Clemson Nanomaterials Institute (CNI) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde uzak değil.

Ekip, Mart 2017’de hareketlerden elektrik üretmek için görünüşte plastik ve banttan yapılmış cihazları bir araya getirdi. İki malzeme bir araya geldiğinde ellerinizle alkışlarsanız ya da ayaklarınızla hareket ederseniz gerilim yaratılarak enerjinin açığa çıkması sağlanıyor. Kablolar dayanamayacağından ultra ince grafen ve teflon gibi malzemeler içeren W-TENG olarak da bilinen kablosuz bir versiyon var.

Fayans benzeri cihazın maksimum kapasitesi 3.000 volttur. Bir voltaj oluşturduğunda, enerjiyi 3 metrelik bir mesafeye ileten elektrik alanı oluşturuyor. Bütün bu elektrikler daha sonra pillerle depolanıp bir dizi başka şey için de kullanılabilir.

Çalışmayı yürütenlerden Sai Sunil Mallineni: “Sadece size enerji vermez, aynı zamanda harekete geçirilmiş bir uzaktan kumanda olarak da elektrik alanını kullanabilirsiniz. Örneğin, W-TENG’e dokunabilir ve elektrik alanını garaj kapınızı açmak için bir ‘düğme’ olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir güvenlik sistemini pasif ve kablosuz bir şekilde pil olmadan çalıştırabilirsiniz.” dedi.

W-TENG’in arkasındaki ekip, teknolojinin pratik uygulamalarını geliştirmek için endüstriyel ortaklarıyla görüşmeler yapıyor ve piyasaya çıktığında sihirli kiremit aynı zamanda çevre dostu bir ürün olduğundan emin olmak için bir alternatifi de aranıyor.

W-TENG elektronik cihazları şarj etme kapasitesini düzene koyabilir ve bir gün gelişmekte olan ülkelerdeki enerji yoksulluğunun yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Türk Telekom altyapıyı pahalandırıyor internet fiyatları uçabilir
24 okunma
24 okunma

Türk Telekom altyapıyı pahalandırıyor internet fiyatları uçabilir

Serhat Ayan - 19 Aralık 2018

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan'ın haberine göre internet altyapısının tamamına yakınının sahibi olan Türk Telekom, altyapı hizmetlerinin de parasını ciddi biçimde…

Yıldız Teknopark girişimcilere kulak verdi, Elon Musk’ı duydu
46 okunma
46 okunma

Yıldız Teknopark girişimcilere kulak verdi, Elon Musk’ı duydu

Serhat Ayan - 18 Aralık 2018

Yıldız Teknopark’ın gerçekleştirdiği ankete göre, girişimcilerin hem yurtdışında hem de yurt içinde en başarılı bulduğu girişimciler Elon Musk ve Nevzat…

Huawei İstanbul Üniversitesi üstünden teknoloji transfer edecek
49 okunma
49 okunma

Huawei İstanbul Üniversitesi üstünden teknoloji transfer edecek

Serhat Ayan - 18 Aralık 2018

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Avcılar Kampüsü’nde, düzenlenen tören ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) ve Huawei arasında, geçtiğimiz yıl ön protokolü imzalanan anlaşma çerçevesinde,…

%d blogcu bunu beğendi: