Yakında cihazlarınızı dans ederek şarj edebileceksiniz

21 Şubat 2018
189 Görüntülenme

Bilim adamları el veya ayak hareketlerinizden (alkış gibi) elektrik üreterek bunu kablosuz olarak iletebilecek yeni bir cihaz geliştirdi. O yüzden yakında cihazlarınızı dans ederek şarj etmeye hazırlıklı olun.

Hayal kurun: Bundan birkaç yıl sonra telefonunuzun şarjı bittiğinde, şarj aletiniz için priz aramak yerine ellerinizi çırparak onu şarj edebileceksiniz. “Bunun için daha çoook var” diyorsanız yanılıyorsunuz. Clemson Nanomaterials Institute (CNI) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde uzak değil.

Ekip, Mart 2017’de hareketlerden elektrik üretmek için görünüşte plastik ve banttan yapılmış cihazları bir araya getirdi. İki malzeme bir araya geldiğinde ellerinizle alkışlarsanız ya da ayaklarınızla hareket ederseniz gerilim yaratılarak enerjinin açığa çıkması sağlanıyor. Kablolar dayanamayacağından ultra ince grafen ve teflon gibi malzemeler içeren W-TENG olarak da bilinen kablosuz bir versiyon var.

Fayans benzeri cihazın maksimum kapasitesi 3.000 volttur. Bir voltaj oluşturduğunda, enerjiyi 3 metrelik bir mesafeye ileten elektrik alanı oluşturuyor. Bütün bu elektrikler daha sonra pillerle depolanıp bir dizi başka şey için de kullanılabilir.

Çalışmayı yürütenlerden Sai Sunil Mallineni: “Sadece size enerji vermez, aynı zamanda harekete geçirilmiş bir uzaktan kumanda olarak da elektrik alanını kullanabilirsiniz. Örneğin, W-TENG’e dokunabilir ve elektrik alanını garaj kapınızı açmak için bir ‘düğme’ olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir güvenlik sistemini pasif ve kablosuz bir şekilde pil olmadan çalıştırabilirsiniz.” dedi.

W-TENG’in arkasındaki ekip, teknolojinin pratik uygulamalarını geliştirmek için endüstriyel ortaklarıyla görüşmeler yapıyor ve piyasaya çıktığında sihirli kiremit aynı zamanda çevre dostu bir ürün olduğundan emin olmak için bir alternatifi de aranıyor.

W-TENG elektronik cihazları şarj etme kapasitesini düzene koyabilir ve bir gün gelişmekte olan ülkelerdeki enerji yoksulluğunun yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı
Mobil
33 okunma
Mobil
33 okunma

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Nokia'nın uzun süredir merakla beklenen modeli X7 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Bugün yapılan bir sızıntıyla Nokia'nın yeni modelinin nasıl…

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor
HABER
40 okunma
HABER
40 okunma

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul harçlıklarını kötü alışkanlıklara harcamaması için Papara Card ile ortak geliştirdiği proje, 2018-2019 öğretim yılının başlamasıyla…

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı
Sektörel
366 okunma
Sektörel
366 okunma

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı

Mert Yamak - 19 Eylül 2018

Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine resmi olarak başlayacağı konuşulan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon'un piyasa koşulları ve kargo sistemiyle…