Yakında cihazlarınızı dans ederek şarj edebileceksiniz

21 Şubat 2018
289 Görüntülenme

Bilim adamları el veya ayak hareketlerinizden (alkış gibi) elektrik üreterek bunu kablosuz olarak iletebilecek yeni bir cihaz geliştirdi. O yüzden yakında cihazlarınızı dans ederek şarj etmeye hazırlıklı olun.

Hayal kurun: Bundan birkaç yıl sonra telefonunuzun şarjı bittiğinde, şarj aletiniz için priz aramak yerine ellerinizi çırparak onu şarj edebileceksiniz. “Bunun için daha çoook var” diyorsanız yanılıyorsunuz. Clemson Nanomaterials Institute (CNI) araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir teknoloji sayesinde uzak değil.

Ekip, Mart 2017’de hareketlerden elektrik üretmek için görünüşte plastik ve banttan yapılmış cihazları bir araya getirdi. İki malzeme bir araya geldiğinde ellerinizle alkışlarsanız ya da ayaklarınızla hareket ederseniz gerilim yaratılarak enerjinin açığa çıkması sağlanıyor. Kablolar dayanamayacağından ultra ince grafen ve teflon gibi malzemeler içeren W-TENG olarak da bilinen kablosuz bir versiyon var.

Fayans benzeri cihazın maksimum kapasitesi 3.000 volttur. Bir voltaj oluşturduğunda, enerjiyi 3 metrelik bir mesafeye ileten elektrik alanı oluşturuyor. Bütün bu elektrikler daha sonra pillerle depolanıp bir dizi başka şey için de kullanılabilir.

Çalışmayı yürütenlerden Sai Sunil Mallineni: “Sadece size enerji vermez, aynı zamanda harekete geçirilmiş bir uzaktan kumanda olarak da elektrik alanını kullanabilirsiniz. Örneğin, W-TENG’e dokunabilir ve elektrik alanını garaj kapınızı açmak için bir ‘düğme’ olarak kullanabilirsiniz. Ya da bir güvenlik sistemini pasif ve kablosuz bir şekilde pil olmadan çalıştırabilirsiniz.” dedi.

W-TENG’in arkasındaki ekip, teknolojinin pratik uygulamalarını geliştirmek için endüstriyel ortaklarıyla görüşmeler yapıyor ve piyasaya çıktığında sihirli kiremit aynı zamanda çevre dostu bir ürün olduğundan emin olmak için bir alternatifi de aranıyor.

W-TENG elektronik cihazları şarj etme kapasitesini düzene koyabilir ve bir gün gelişmekte olan ülkelerdeki enerji yoksulluğunun yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

İlginizi çekebilir

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir
45 okunma
45 okunma

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir

Uğur Özdağlı - 19 Nisan 2019

Günümüzün popüler uygulaması instagram ana sayfada gönderilerin beğeni sayacını kaldırabilir. Şirket, gönderilerin beğeni sayılarını arayüzde gizleyip, kullanıcının esas olarak gönderiyi…

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı
147 okunma
147 okunma

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı

Uğur Özdağlı - 18 Nisan 2019

Cihazın katlanabilir ekranıyla ilgili sorun yaşayanlar arasında The Verge, CNBC ve Bloomberg gibi kuruluşların editörleri yer alıyor. Bloomberg’ün uygulama ve…

Lahn ön kayıt dönemi Black Desert Türkiye’de başlıyor
72 okunma
72 okunma

Lahn ön kayıt dönemi Black Desert Türkiye’de başlıyor

Onur Binay - 18 Nisan 2019

Yukarıda belirtilen süre zarfında ön kayıt yapan maceracılar, 24-30 Nisan 2019 tarihleri arasında kendi Lahn karakterlerini özelleştirerek, Black Desert’ın Türkiye ve MENA sunucusuna güncelleme gelmeden yeni karakterleri için…

%d blogcu bunu beğendi: