Günümüzün Google‘ını biliyorsunuz. Milyarlaca dolar değere sahip, Android‘i geliştiren, Dünya’yı dolaşan güneş enerjili uçakları tasarlayan, yeni tedavi yöntemleri arayan ve işimiz her düştüğünde arama motoruna başvurduğumuz devasa bir şirket. Bu kadar geniş ölçekli olmasa da, Yahoo, zamanında Microsoft tarafından 50 milyar dolara satın alınmak istenen ve servisleri milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan bir şirketti.

Temmuz ayının son günlerinde Amerikan telekomünikasyon şirketi Verizon‘la 4.8 Milyar $‘a anlaşan Yahoo hakkında bir iddia dolanıyordu ortalıkta. Söylentilere göre Yahoo 2014 yılında 500 milyon kullanıcının bilgilerini çaldırmıştı.

Söylentiler doğru çıktı, birkaç saat önce Yahoo kendi sitesinden yaptığı açıklamayla bilgilerin çalındığını itiraf etti. Şirketin söylediğine göre çalınan bilgiler arasında isimleri e-mail adresleri, telefon numaraları, doğum günleri, eski şifreler, şifreli veya şifresiz güvenlik soruları bulunuyor fakat şirket yaptığı araştırmalarda şifrelerin, kredi kartı bilgilerinin, banka hesap numaralarının çalındığına dair bir iz bulunamamış.

Bu itiraf şirketin pek çok şey kaybetmesine neden olabilir çünkü yukarıda bahsettiğimiz Verizon anlaşması henüz sonuçlanmış değil. Öte yandan 500 milyon kullanıcının bilgilerinin sızması bugüne kadar yapılmış en büyük sızdırılma olaylarından biri olabilir. Eğer siz de bir zamanlar Yahoo kullanmış veya henüz kullanıyorsanız bu linkten neler yapmanız gerektiğine bakabilirsiniz.

Paylaş