Çinli üreticilerin mobil pazarda büyül bir yükseliş içinde olduğunu biliyoruz ve yayınladığımız haberlerde bunu sıklıkla dile getiriyoruz. Mobil pazarda en çok satış yapan 5 şirkete baktığımızda ise 3’ünün Çinli olduğunu görüyoruz.

Çin merkezli en önemli şirketlrtden biri olan Xiaomi, mobil pazarda olan yüksrlişini göz ardı edilmeyevek hızda yükseltiyor. Ülkemizde de önemli paya sahip olan Xiaomi, resmi olarak Türkiye pazarına girecek mi?

Peki Çinli üreticiler mobil pazarda nasıl bu kadar önemli yere sahip oldu? Düşük üretim maliyetleri ve uygun fiyat politikasının yanında yüksek performans etmenleri birleşince bu kadar büyük bir pazar payına sahip olmak işten bile değil.

Çin’in en büyük akıllı telefon şirketlerinden biri olan Xiaomi, izlediği uygun fiyat politikasıyla Asya’da en geniş kitleye ulaştı. Hindistan’da ise en çok satış yapan akıllı telefon şirketi olmayı başardı.

Bu başarısının ardından kendini global pazarda da kanıtlamak isteyen şirketin ilk hedefi ABD pazarına girmekti. Fakat Trump’ın Çinli firmalara karşı olan nahoş tutumu, Huawei ve ZTE gibi şirkeylerin maddi yaptırımlarla karşı karşıya kalması Xiaomi’yi ABD pazarından soğuttu.

Hedefini Avrupa pazarına yönelten şirketten Türkiye ile ilgili net bir açıklama gelmedi. Fakat 3. parti ithalatçılar ile ülkemizde çok fazla yere sahip olan şirketin Türkiye’yi gözardı edeceğini düşünmüyoruz.

Xiaomi’yi er ya da geç Türkiye pazarında göreceğimiz aşikar. Bu senenin devamında olmasa da 2019 yılında ülkeye resmi olarak giriş yapmasına ise kesin gözüyle bakıyoruz.

Paylaş