Xiaomi, Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyor?

16 Temmuz 2018
315 Görüntülenme

Çinli üreticilerin mobil pazarda büyül bir yükseliş içinde olduğunu biliyoruz ve yayınladığımız haberlerde bunu sıklıkla dile getiriyoruz. Mobil pazarda en çok satış yapan 5 şirkete baktığımızda ise 3’ünün Çinli olduğunu görüyoruz.

Çin merkezli en önemli şirketlrtden biri olan Xiaomi, mobil pazarda olan yüksrlişini göz ardı edilmeyevek hızda yükseltiyor. Ülkemizde de önemli paya sahip olan Xiaomi, resmi olarak Türkiye pazarına girecek mi?

Peki Çinli üreticiler mobil pazarda nasıl bu kadar önemli yere sahip oldu? Düşük üretim maliyetleri ve uygun fiyat politikasının yanında yüksek performans etmenleri birleşince bu kadar büyük bir pazar payına sahip olmak işten bile değil.

Çin’in en büyük akıllı telefon şirketlerinden biri olan Xiaomi, izlediği uygun fiyat politikasıyla Asya’da en geniş kitleye ulaştı. Hindistan’da ise en çok satış yapan akıllı telefon şirketi olmayı başardı.

Bu başarısının ardından kendini global pazarda da kanıtlamak isteyen şirketin ilk hedefi ABD pazarına girmekti. Fakat Trump’ın Çinli firmalara karşı olan nahoş tutumu, Huawei ve ZTE gibi şirkeylerin maddi yaptırımlarla karşı karşıya kalması Xiaomi’yi ABD pazarından soğuttu.

Hedefini Avrupa pazarına yönelten şirketten Türkiye ile ilgili net bir açıklama gelmedi. Fakat 3. parti ithalatçılar ile ülkemizde çok fazla yere sahip olan şirketin Türkiye’yi gözardı edeceğini düşünmüyoruz.

Xiaomi’yi er ya da geç Türkiye pazarında göreceğimiz aşikar. Bu senenin devamında olmasa da 2019 yılında ülkeye resmi olarak giriş yapmasına ise kesin gözüyle bakıyoruz.

İlginizi çekebilir

Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı
24 okunma
24 okunma

Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı

Onur Binay - 18 Mart 2019

BKM, şubat ayı kartlı ödeme verilerine ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre kolay, hızlı ve güvenli ödeme imkânı sağlayan temassız teknolojisi…

Google oyun sektörüne girmeye hazırlanıyor
25 okunma
25 okunma

Google oyun sektörüne girmeye hazırlanıyor

Onur Binay - 18 Mart 2019

Newsweek dergisinin haberine göre Google, bulut tabanlı ve Netflixe benzeyen  bir sistem ile sektörün tüm yapısını değiştirmeyi hedefliyor. Google’ın yeni sisteminde…

Apple yeni iPad Air ve iPad mini’yi duyurdu
31 okunma
31 okunma

Apple yeni iPad Air ve iPad mini’yi duyurdu

Onur Binay - 18 Mart 2019

iPad Air, daha ince tasarıma, 10.5 inç ekrana ve Apple A12 Bionic yonga sete sahip.  Ekran, 2224 x 1688 piksel…

%d blogcu bunu beğendi: