Xiaomi kritik bir patent davasıyla karşı karşıya

29 Ocak 2018
173 Görüntülenme

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, bugüne dek birçok markanın patentlerini ihlal ettiği iddialarıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Xiaomi’ye yöneltilen bu suçlamaların birçoğu her ne kadar asılsız olsa da şirket bu kez ciddi bir patent davasıyla karşı karşıya.

Çinli üreticiler başta olmak üzere birçok akıllı telefon üreticisinin kendine ait patentleri ihlal ettiği iddiasını öne süren Coolpad, geçtiğimiz günlerde büyük bir patent savaşı başlatacağının sinyallerini vermişti. Coolpad’in ilk hedefi ise Xiaomi oldu.

Coolpad tarafından üç farklı patentini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlanan Xiaomi ve Xiaomi’nin partnerlerinden Yulong Computer Communications Technology hakkında yasal süreç çok yakında başlayacak.

“Ciddi maddi zarar ettik”

Bugüne dek yüzlerce patente sahip olduğunu söyleyen Coolpad yetkilileri, Xiaomi gibi üreticilerin kendisine ait patenleri ihlal ettiğini ve bu nedenle Coolpad’in önemli derecede zarar ettiğini söylüyor.

Coolpad Note 5 v Redmi Note 4

Özellikle Coolpad Note 5 ve Xiaomi Redmi Note 4 modelleri arasındaki benzerlik, son kullanıcının da gözünden kaçmayacak nitelikte.

Elbette şimdilik resmi bir kanıt sunulmadığı için davayı kimin kazanacağını tahmin etmek zor ancak ilerleyen günlerde Coolpad’in Xiaomi dışındaki hangi markaları da patent ihlali nedeniyle hedef aldığını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı
Mobil
37 okunma
Mobil
37 okunma

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Nokia'nın uzun süredir merakla beklenen modeli X7 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Bugün yapılan bir sızıntıyla Nokia'nın yeni modelinin nasıl…

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor
HABER
48 okunma
HABER
48 okunma

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul harçlıklarını kötü alışkanlıklara harcamaması için Papara Card ile ortak geliştirdiği proje, 2018-2019 öğretim yılının başlamasıyla…

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı
Sektörel
523 okunma
Sektörel
523 okunma

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı

Mert Yamak - 19 Eylül 2018

Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine resmi olarak başlayacağı konuşulan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon'un piyasa koşulları ve kargo sistemiyle…

Yorum yap