Xiaomi kritik bir patent davasıyla karşı karşıya

29 Ocak 2018
125 Görüntülenme

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, bugüne dek birçok markanın patentlerini ihlal ettiği iddialarıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Xiaomi’ye yöneltilen bu suçlamaların birçoğu her ne kadar asılsız olsa da şirket bu kez ciddi bir patent davasıyla karşı karşıya.

Çinli üreticiler başta olmak üzere birçok akıllı telefon üreticisinin kendine ait patentleri ihlal ettiği iddiasını öne süren Coolpad, geçtiğimiz günlerde büyük bir patent savaşı başlatacağının sinyallerini vermişti. Coolpad’in ilk hedefi ise Xiaomi oldu.

Coolpad tarafından üç farklı patentini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlanan Xiaomi ve Xiaomi’nin partnerlerinden Yulong Computer Communications Technology hakkında yasal süreç çok yakında başlayacak.

“Ciddi maddi zarar ettik”

Bugüne dek yüzlerce patente sahip olduğunu söyleyen Coolpad yetkilileri, Xiaomi gibi üreticilerin kendisine ait patenleri ihlal ettiğini ve bu nedenle Coolpad’in önemli derecede zarar ettiğini söylüyor.

Coolpad Note 5 v Redmi Note 4

Özellikle Coolpad Note 5 ve Xiaomi Redmi Note 4 modelleri arasındaki benzerlik, son kullanıcının da gözünden kaçmayacak nitelikte.

Elbette şimdilik resmi bir kanıt sunulmadığı için davayı kimin kazanacağını tahmin etmek zor ancak ilerleyen günlerde Coolpad’in Xiaomi dışındaki hangi markaları da patent ihlali nedeniyle hedef aldığını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

LG G7 ThinQ Türkiye’de satışa sunuldu
Mobil
39 okunma
Mobil
39 okunma

LG G7 ThinQ Türkiye’de satışa sunuldu

Mert Yamak - 19 Temmuz 2018

Bir süredir akıllı telefon pazarında beklediği başarıyı elde edemeyen LG'nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu LG G7 ThinQ, Türkiye'de resmi…

Türkiye’de kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 artış gösterdi
Sektörel
48 okunma
Sektörel
48 okunma

Türkiye’de kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 artış gösterdi

Haber Merkezi - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini açıkladı. Kart kullanmanın sağladığı avantajların yanı sıra banka hesabı sahibi…

Yorum yap