Xiaomi kritik bir patent davasıyla karşı karşıya

29 Ocak 2018
223 Görüntülenme

Dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olan Xiaomi, bugüne dek birçok markanın patentlerini ihlal ettiği iddialarıyla eleştirilerin hedefi olmuştu. Xiaomi’ye yöneltilen bu suçlamaların birçoğu her ne kadar asılsız olsa da şirket bu kez ciddi bir patent davasıyla karşı karşıya.

Çinli üreticiler başta olmak üzere birçok akıllı telefon üreticisinin kendine ait patentleri ihlal ettiği iddiasını öne süren Coolpad, geçtiğimiz günlerde büyük bir patent savaşı başlatacağının sinyallerini vermişti. Coolpad’in ilk hedefi ise Xiaomi oldu.

Coolpad tarafından üç farklı patentini ihlal ettiği gerekçesiyle suçlanan Xiaomi ve Xiaomi’nin partnerlerinden Yulong Computer Communications Technology hakkında yasal süreç çok yakında başlayacak.

“Ciddi maddi zarar ettik”

Bugüne dek yüzlerce patente sahip olduğunu söyleyen Coolpad yetkilileri, Xiaomi gibi üreticilerin kendisine ait patenleri ihlal ettiğini ve bu nedenle Coolpad’in önemli derecede zarar ettiğini söylüyor.

Coolpad Note 5 v Redmi Note 4

Özellikle Coolpad Note 5 ve Xiaomi Redmi Note 4 modelleri arasındaki benzerlik, son kullanıcının da gözünden kaçmayacak nitelikte.

Elbette şimdilik resmi bir kanıt sunulmadığı için davayı kimin kazanacağını tahmin etmek zor ancak ilerleyen günlerde Coolpad’in Xiaomi dışındaki hangi markaları da patent ihlali nedeniyle hedef aldığını hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor
13 okunma
13 okunma

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

Avrupa’nın İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenen sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy’nin yaptırdığı radikal bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Hazırlanan rapora…

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor
21 okunma
21 okunma

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları "görmelerini" veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi. “Facing Emotions” adı…

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme
23 okunma
23 okunma

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme

Meriç Türkbıkmaz - 17 Aralık 2018

Otomotiv endüstrisinin petrolden bağımsız ve temiz enerji çabaları 1973 Petrol Krizi ile birlikte başlamış, 1990'larda General Motors'un EV1 projesi ile…

%d blogcu bunu beğendi: