Apple  ekosistemdeki tüm geliştiricileri bir araya getiren Dünya Geliştiriciler Konferansı 2018 (WWDC 18) bugün Türkiye saatiyle 20:00’da başlayacak. Yazılım dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olan WWDC 18’de yazılımcılarının bir araya gelmesinin yanı sıra Apple, yeni işletim sistemi ve bazı ürün duyurularını da gerçekleştirecek.

Peki WWDC 18 sunumunun başlamasına saatler kala, etkinlikte yapılmasını beklediğimiz duyurular neler?

iOS 12

WWDC 18’in şüphesiz en çok konuşulacak duyurusu yeni iOS sürümü iOS 12 olacak. Yeni iOS 12 ile birlikte çerçevesiz ekrana sahip iPhone’ların (iPhone X) arayüz deneyimi geliştirilecek ve iPad’ler artık bilgisayarlara çok daha yakın bir performans sunacak. iOS 12’nin genel arayüz tasarımında değişiklik yapılması ise beklenmiyor.

ARKit 2.0 ile bir nesne iki farklı cihazdan görülebilecek

iOS 12 ile birlikte duyurulmasını beklediğimiz ARKit 2.0, arttırılmış gerçeklik teknolojisinde yeni bir çağ yaratacak. ARKit 2.0 ile birlikte iki kişi aynı yerde farklı açılarla aynı arttırılmış gerçeklik nesnelerini kendi cihazından görebilecek.

Uygulama arayüzleri yenileniyor

iOS 12 ile birlikte iOS her ne kadar genel görünümünü korusa da bazı dahili iOS uygulamaların arayüzleri yenilenerek geliştirilecek. Fotoğraflar, kamera ve sağlık uygulamalarının arayüzü yeni görünümüne kavuşurken iBooks uygulamasının adı sadece “Books” olacak ve Apple, e-kitap tarafında önemli atılımlar gerçekleştirecek.

Karanlık arayüz seçeneği yolda

Yeni iOS sürümüyle birlikte en heyecan yaratan konu ise karanlık arayüz deneyimi olacak. Karanlık arayüz özelliğiyle birlikte iOS kullanıcıları, beyaz arkaplan ağırlıklığı iOS arayüzünü siyah arkaplanla kullanabilecek.

iOS ve macOS işletim sistemleri entegre oluyor

Bir süredir paylaşılan raporlar Apple’ın macOS ve iOS işletim sistemlerini birbirine entegre ederek gelecekte tek bir işletim sistemi yaratma hedefi olduğunu işaret ediyordu. Tahminlere göre Apple, iOS ve macOS entegrasyonu için ilk kritik adımı WWDC 18’de atacak.

Apple bu atılımına macOS ve iOS’teki uygulama mağazalarını birleştirerek tek bir App Store yaratmasıyla başlayabilir. Ancak bu mağaza birleştirmesi iOS uygulamalarının macOS’te de çalışacağı anlamına henüz gelmiyor.

macOS 10.14

WWDC 18’de duyurusu yapılacak kesin işletim sistemlerinden biri ise macOS’in yeni versiyonu olacak. iOS ve macOS mağaza entegrasyonu dışında macOS’in sahip olacağı yeniliklere ilişkin bugüne dek pek fazla bilgi ortaya çıkmadı. Ancak bir grup analistin tahminleri, Apple’ın yeni macOS sürümüyle birlikte arayüz görünümünü baştan aşağı yenileyeceğini işaret ediyor.

Öte yandan iOS için gelmesi beklenen karanlık tema özelliği macOS 10.14 ile macOS’e de eklenecek. Aynı zamanda yine iOS ve macOS işletim sistemlerini birbiriyle evlendirmek adına Apple, Health ve Home gibi uygulamaları macOS için de yayınlayacak.

 watchOS 5

Apple’ın akıllı saati Apple Watch için sunduğu işletim sistemi watchOS’in yeni sürümü watchOS 5 de WWDC 18’de duyurusu yapılacak Apple işletim sistemi sürümleri arasında yer alıyor.

Yeni watchOS ile birlikte Apple Watch’ın fitness odaklı yetenekleri yazılımsal olarak iyileştirilecek, saatler daha uzun pil ömrü için optimize edilecek ve yeni bazı saat arayüzleri de watchOS 5 ile birlikte karşımıza çıkacak.

tvOS 12

Apple TV’ler için sunulan tvOS işletim sisteminin yeni sürümü tvOS 12 de WWDC 18’de duyurulacak. tvOS 12 ile birlikte Apple, Apple TV’ler için sunulan içeriklerde önemli bir gelişmeyi de açıklayacak.

Tanıtılması beklenen ürünler

Apple, yeni nesil işletim sistemi sürümlerinin yanı sıra bazı yeni ürünlerini de WWDC 18 etkinliği kapsamında duyurulacak.

Yeni MacBook ve MacBook Pro

Apple, standart MacBook ve MacBook Pro modellerinde tasarım ve ek özellikler tarafında herhangi bir değişikliğe gitmese de modelleri yeni nesil Intel işlemcilerle güçlendirecek.

Yeni nesil iPad Pro

Bir süredir ortada dolaşan iddialar Apple’ın TrueDepth kamera teknolojisine sahip Face ID ile yüz tanıma özelliğine sahip olan iPad Pro modeli üzerine çalıştığı yönündeydi. Apple, tahminlere göre yeni iPad Pro modelini de bu etkinlikte resmi olarak tanıtacak.

Siri ile çalışan Beats hoparlör

Apple’ın akıllı asistanı Siri, Apple HomePod ile birlikte akıllı hoparlörler tarafında karşımıza çıkıyor olsa da ilk kez Apple dışında bir markanın ürettiği hoparlörde Siri akıllı asistanı kullanılacak.

Beats markalı yeni Bluetooth hoparlör, Siri desteğiyle mini Apple HomePod görevi görecek. Aslında Beats’in sahibinin de Apple olduğunu düşünürsek, iki şirket birbirine pek yabancı sayılmaz.

Paylaş