Bildiğiniz gibi Microsoft, geçtiğimiz aylarda yayınladığı ilk Windows 10 Creators güncellemesiyle birlikte işletim sistemine önemli özellikler kazandırmış ve özellikle Windows 10’u içerik üreticiler için daha elverişli bir platfom haline getirmeye çalışmıştı. Şimdi ise şirket, bu güncellemenin üstünden pek de zaman geçmesini beklemeden yine köklü bir Windows 10 güncellemesiyle karşımızda.

Bu güncelleme de ‘Windows 10 Creators’ güncellemesi olarak yayınlanıyor ancak Microsoft, bu güncellemeyi diğer güncellemeden ayırmak için ‘Sonbahar’ güncellemesi olarak tanımlıyor. Peki Windows 10 Creators Fall Update (Sonbahar Güncellemesi) ile birlikte Windows 10, hangi özellikleri kazanacak?

Bildirim merkezi yenileniyor

Daha önceki Windows 10 Creators güncellemesi bildirim merkezine önemli yenilikler getirmişti ancak yeni güncelleme ile birlikte bildirim merkezi baştan aşağı yenileniyor. Artık burada bildirimler sırayla çıkmak yerine uygulamalara bölünecek ve uygulama bazlı olarak bildirimleri daha kolay takip edebileceksiniz.

Zaman çizelgesi ile açılan tüm uygulamaları görüntüleyin

Windows 10 Creators Fall Update ile birlikte önemli özelliklerden biri de açık uygulamalar alanına geliyor. Artık sadece bilgisayarınızda açık olan uygulamaları değil, geçmiş tarihlerde açılmış oyun ve uygulamaları bu pencereden görüntüleyebileceksiniz.

İnternet siteleri başlat menüsüne sabitlenebilecek

Daha önceki Windows sürümlerinde internet sitelerini de başlat menüsüne sabitleyebiliyordunuz ancak Windows 10, bunun için pek de elverişli değildi. Yeni güncelleme bu özelliği de tekrar Windows 10 platformuna kazandıracak.

 Cortana, postlerlerden etkinlikleri tanıyacak

Windows 10 ile birlikte bir diğer önemli özellik de Cortana’ya ekleniyor. Microsoft’un akıllı asistanı Cortana artık film rulonuzda yer alan etkinliklerin posterlerini otomatik olarak algılayacak ve bu posterlerdeki bilgilere göre size hatırlatıcı eklemenizi önerecek.

Kaybolan Surface kalemini Windows 10 bulacak

Microsoft’un ülkemizde satışta olmayan ancak dünya genelinde bir hayli popüler olan bilgisayarları Surface’lar, genellikle yanında ‘Surface Pen’ adı verilen kalemle geliyor. Kullanıcıların bu kalemleri kaybetmelerine karşılık yenisini temin etmeleri hem zahmetli hem de masraflı olacağı için artık ‘Find My Device’ özelliği sayesinde Microsoft, kayıp Surface Pen’ininizin nerede olduğunu bulacak.

Okuma modunda fosforlarla metinleri çizin

Microsoft’un kendi tarayıcısı Microsoft Edge de elbette yeni güncellemeden nasibini alacak. Yeni güncellemeyle birlikte Microsoft Edge’de çeşitli makaleleri okuma moduna aldığınızda o makale üzerinde not alabilecek ve çeşitli yerleri farklı renklerle çizerek tıpkı fosforlu kalem gibi bazı önemli kelime ve cümleleri öne çıkarabileceksiniz.

Microsoft Edge’i tam ekran yapın

Bildiğiniz gibi Chrome gibi birçok tarayıcıda tek bir kıyasolla internet sitelerini dikkat dağıtan detaylar olmadan tam ekran yapabiliyorsunuz ancak bu özellik ne yazık ki mevcut durumda Microsoft Edge’de mümkün değil. Yeni güncelleme sayesinde artık Microsoft Edge tarayıcısını kullananlar da internet sitelerini tam ekran yapabilecek.

Ekranınızı siyah beyaz ya da farklı filtrelere büründürün

Bir süredir akıllı telefonlarda karşımıza çıkan ekrana filtre uygulama özelliği artık Windows 10’a da geliyor. Böylelikle Windows 10 kullanıcıları birçok farklı filtreyle ekranını negatif renklerle ya da siyah – beyaz olarak kullanabilecek.

Peki tüm bu özellikler ne zaman gelecek?

Ayrıca listedeki özelliklerin dışında da önemli arayüz yenilikleri olacak Windows 10 Creators Fall Update, adından da anlayacağınız üzere 2017’nin sonbahar döneminde yayınlanacak. Güncellemenin muhtemelen eylül ayında dağıtılması bekleniyor.

Paylaş