Şu anda, elektromanyetik sinyaller muhtemelen telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız ve internete bağlı diğer cihazlar arasında odanın içinde zıplıyor.

Küçük, esnek giyilebilir veya tıbbi cihazlara güç sağlama yollarını arayan araştırmacılar için, bu Wi-Fi sinyalleri, Wi-Fi alabilen ve kullanılabilir elektriğe dönüştürebilen yeni bir cihaz sayesinde, bataryalara umut verici bir alternatif.

Rectennas adı verilen bu cihazları üretme teknolojisi bir süredir zaten var . Ancak MIT’nin çalışması Rectenna adı verilen teknolojiden  ilk defa makul miktarda elektrik üretilmesini sağladı.

En önemlisi, yeni rektennans’lar büyük çapta üretimi uygun maliyetli kılabilir. Hatta ilk olarak LED’ler veya küçük cihazların devreleri bu şekilde çalıştırılabilir.

Projenin toplumu değiştirme gücü olduğuna inanıyorlar. MIT mühendisi ve projede görev alan bilgisayar mühendisi Tomas Palacios, “Bir köprünün etrafını ya da bütün bir otobanı veya ofisimizin duvarlarını saracak şekilde bir sistem kurabilsek ve etrafımızdaki her şeye elektronik zeka ekleyebilsek nasıl olurdu?” dedi.

Geleceğin elektronik sistemlerine güç sağlamak için yeni bir yol bulduk diyen Palacios, Wi-Fi enerjisini kullanarak etraflarındaki bütün nesnelere akıllı olma özelliği kazandırabileceklerini belirtti.

Paylaş