Bilgisayar korsanlarının WhatsApp’a önemli bir açığa sebep olacak istihbarat programı yükledikleri ortaya çıkmıştı. Financial Times gazetesine göre istihbarat yazılımı NSO Grup isimli bir İsrail şirketi tarafından geliştirildi.

WhatsApp’tan yapılan açıklamada, şu anda kullanıcıları korumaya yardımcı olmak için endüstrideki ortaklarla birlikte çalışıldığı kaydedildi.

Casus yazılımın hem Android hem de iPhone’ları etkilediği kaydediliyor. WhatsApp, kaç telefonun hedeflendiği konusunda net bir bilgi veremiyor.

Peki bu istihbarat açığı karşısında ne gibi önlemler almak gerekiyor?

  • WhatsApp, tüm kullanıcılarından uygulamayı güncellemelerini talep etti. Kullandığınız diğer uygulamalar da güncellemelerle güvenlik açıklarını kapattıkları için uygulamalarınızı sıklıkla güncellemenizde fayda var.
  • WhatsApp yazışmalarınızı Google Drive veya iCloud’da yedekliyorsanız burada bir güvenlik açığı oluşuyor. Çünkü bu yazışmalar şifreli değil. Böylece sizin bulut hesabınıza girebilen kişiler tüm yazışmalarınızı da görebilir. Eğer veri güvenliğinizi artırmak istiyorsanız bu yedekleme özelliğini kapatmanız gerekir.
  • WhatsApp’ın ayarlar bölümünden iki adımlı doğrulama seçeneğini aktive edin.
Paylaş