WhatsApp’taki siber saldırıya karşı güvenlik için ne yapmalı?

İsrailli yazılım firması NSO Grup'un geliştirdiği casus yazılımın, WhatsApp uygulamasını kullanan cep telefonları ve diğer cihazlara uzaktan yerleştirilebildiği ortaya çıkmıştı. Peki bu açığa karşı ne gibi güvenlik önlemleri almak gerekiyor?

15 Mayıs 2019
61 Görüntülenme

Bilgisayar korsanlarının WhatsApp’a önemli bir açığa sebep olacak istihbarat programı yükledikleri ortaya çıkmıştı. Financial Times gazetesine göre istihbarat yazılımı NSO Grup isimli bir İsrail şirketi tarafından geliştirildi.

WhatsApp’tan yapılan açıklamada, şu anda kullanıcıları korumaya yardımcı olmak için endüstrideki ortaklarla birlikte çalışıldığı kaydedildi.

Casus yazılımın hem Android hem de iPhone’ları etkilediği kaydediliyor. WhatsApp, kaç telefonun hedeflendiği konusunda net bir bilgi veremiyor.

Peki bu istihbarat açığı karşısında ne gibi önlemler almak gerekiyor?

  • WhatsApp, tüm kullanıcılarından uygulamayı güncellemelerini talep etti. Kullandığınız diğer uygulamalar da güncellemelerle güvenlik açıklarını kapattıkları için uygulamalarınızı sıklıkla güncellemenizde fayda var.
  • WhatsApp yazışmalarınızı Google Drive veya iCloud’da yedekliyorsanız burada bir güvenlik açığı oluşuyor. Çünkü bu yazışmalar şifreli değil. Böylece sizin bulut hesabınıza girebilen kişiler tüm yazışmalarınızı da görebilir. Eğer veri güvenliğinizi artırmak istiyorsanız bu yedekleme özelliğini kapatmanız gerekir.
  • WhatsApp’ın ayarlar bölümünden iki adımlı doğrulama seçeneğini aktive edin.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: