WhatsApp, kullanıcılar tarafından uzun süredir beklenen dört yeni özelliği dağıtmaya başladı. Dağıtımı bölge bölge yapılıyor, bu yüzden bahsedeceğimiz özelliklere hemen erişim sağlayamayabilirsiniz.

WhatsApp dünya genelinde 1,5 milyardan fazla kullanıcı sayısına sahip. Hem Apple App Store’da hem de Google’ın Play Store’unda en popüler uygulamalardan biri. Yalnızca Hindistan’da, uygulama 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Popüler sohbet uygulamasının arkasındaki şirket, en son sürümleriyle uzun zamandır beklenen dört yeni özelliğini sunmaya başlıyor.

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, en son yapıyı aşamalı bir şekilde kullanıma sokuyor ve çoğu kullanıcı bu özellikleri hemen alamayabilir.

Parmak izi kilit özelliği

Bu yılın başlarında bazı iOS cihazları bu özelliği etkinleştiren güncelleştirmeyi zaten aldı. Yedi ay sonra, bu özellik Android cihazlarda nihayet kullanıma sunuldu. Şubat 2019’da, iPhone’lar uygulamalarını FaceID veya TouchID sayesinde biyometrik güvenlikle koruma yeteneğine sahipti. Bu özellik, şimdi denemek isteyenler için en son sürüm olan Android için WhatsApp beta sürümü 2.19.3 ile geldi.

Facebook’tan WhatsApp etiketi

Daha önce, WhatsApp ve Instagram’nın arkasındaki ana şirket Facebook’un üç sosyal medya platformunu iç içe entegre etmek istediğini sizlere bildirmiştik. Bu, şirketin kullanıcı deneyiminin, sosyal ağ hizmetlerinin herhangi biri arasındaki geçişlerle neredeyse kesintisiz olmasını istediği anlamına geliyor. Kullanıcılar, uygulamalardaki Ayarlar bölümünde “Facebook’tan WhatsApp” etiketini bulabilir.

Sık sık iletilen mesajlar etiketi

WhatsApp’taki kötü niyetli kullanıcılar Hindistan’daki sahte ve yanlış haberlerin yayılmasını kolaylaştırmak için birçok kez suçlandılar. Bu nedenle, sorunu çözmek için şirket tarafından dikkate değer bir çaba harcandı.  Bu hizmetle birlikte bundan sonra iletilen mesajlarda yeni bir etiket bulunacak ve bu sayede kullanıcılar, bu mesajın çok sık iletildiğini anlayabilecekler.

Ardışık sesli notlar

Bu özellikle kullanıcılar artık sesli notları otomatik olarak birbiri ardına otomatik olarak çalabiliyor. Ek olarak, sohbet uygulaması kullanıcıyı diğerine başlamadan önce bir sesli mesajı tamamladıktan sonra sesli olarak bilgilendiriyor.

Paylaş