WhatsApp, kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmayacak

15 Mart 2018
89 Görüntülenme

Facebook ve WhatsApp arasındaki kullanıcı verilerinin paylaşımı konusundaki dava sonuçlandı. WhatsApp, İngiltere’deki kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmayacak.

Facebook ve WhatsApp arasında United Kingdom Information Commissioner’s Office (İngiltere Bilgi Komisyonu Ofisi) ya da ICO tarafından yürütülen kullanıcı verilerinin paylaşımı konusundaki dava kapatıldı.

Dava sonrasında alınan karara göre WhatsApp ve Facebook herhangi bir para cezasına çarptırılmadı. Bunun dışında Facebook, güvenlik sistemini Verilerin Korunması Yönetmeliği’nin (GDPR) gereklerini yerine getirene kadar WhatsApp, herhangi bir veriyi Facebook ile paylaşmayacak. Gerekli düzenlemeler sağlandıktan sonra Facebook, verileri talep edebilecek.

ICO komisyon üyesi Denham, “Veri koruma yasası bir şirketin kişisel verileri paylaşmasını engellemez. Sadece yasal gerekliliklere uymak zorundadır” dedi. ICO’nun soruşturmasının sonucu olarak Facebook’u cezalandırmayacağını söyleyen Denham, “Çünkü WhatsApp yasadışı şeyler yapmak istese bile, aslında hiç yapmadı. Bu da Facebook için bir kazanç” dedi.

Bir WhatsApp sözcüsü ICO’nun soruşturması hakkında yaptığı açıklamada, “WhatsApp, kullanıcılarımızın gizliliği konusu oldukça önemli. Çok az veri topluyoruz ve her mesaj uçtan uca şifreleniyor. Geçen sene tekrar tekrar belirttiğimiz gibi, İngiltere Bilgi Komiserinin Avrupa’da herhangi bir yerde endişe duyduğunu söylediği şekilde veri paylaşmıyoruz” dedi.

İlginizi çekebilir

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı
Sektörel
71 okunma
Sektörel
71 okunma

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Nokia 3, 5 ve 6 serisi akıllı telefon modelleriyle 2017 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Nokia markasının çatı şirketi HMD…

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi
Mobil
186 okunma
Mobil
186 okunma

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Huawei, bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikle yeni orta - üst seviye akıllı telefonu Huawei Mate 20 Lite'ı tanıttı. Ekim ayında duyurulmasını…

Apple iOS 12 güncellemesini yayınladı
Mobil
135 okunma
Mobil
135 okunma

Apple iOS 12 güncellemesini yayınladı

Mert Yamak - 17 Eylül 2018

Apple, yeni iPhone modellerinin duyurusunun hemen ardından mobil işletim sistemi için yeni sürüm yükseltmesi iOS 12'yi yayınladı. Performans artışı başta…