Kapat

WannaCry Atlatılamadan Yeni Bir Fidye Yazılımı Ortaya Çıktı

Anasayfa HABER WannaCry Atlatılamadan Yeni Bir Fidye Yazılımı Ortaya Çıktı

Son zamanlarda kendinden fazlasıyla bahsettiren ve bir çok şirketi esiri altına alan WannaCry fidye yazılımı atlatılamadan bir başka fidye yazılımı daha ortaya çıktı.

Ortaya yeni çıkan Petya fidye yazılımı, bir güvenlik şirketinin yaptığı açıklamaya göre kısa bir süre 80 şirketteki yaklaşık 12 bin sisteme sızdırıldı.

WannaCry fidye yazılımı ile benzer bir şekilde çalışan ve WannaCry’dan daha tehlikeli olabilen Petya isimli fidye yazılımı, sistemlerin içerisine sızdırıldıktan sonra sabit diski kilitliyor ve sabit diskin tekrardan açılması için 300 dolar değerinde Bitcoin göndermeniz talep ediliyor. 300 dolar değerinde Bitcoin göndermediğiniz takdirde diskinizin sıfırlanması ile tehdit ediliyorsunuz. Üstelik sizin sisteminize sızdırıldırılmasının ardından ağınızdaki diğer sistemlere de sızdırılması oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Kaspersky Lab’a göre Petya fidye yazılımının ortaya çıkma sebebi Windows’tan kaynaklanan bir güvenlik açığı. Kaspersky Lab, bu güvenlik açığının Windows’un yayınladığı son güncelleme ile çözüldüğünü belirtiyor.

 

Yorumlar

yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir