Akıllı telefonlara ölçümleme teknolojileri geliştiren MySize, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. MySize’ın geliştirdiği MySizeID uygulaması, tüketicilerin cep telefonlarını kullanarak kendi ölçülerini oluşturmalarını sağlarken, çevrim içi alışveriş yapan müşterilerin gerçek zamanlı vücut ölçülerine göre işbirliği olan markalardan doğru kıyafet bedenini seçmelerine yardımcı oluyor.

Uygulamanın işleyişini aktaran MySize Inc. Ülke Müdürü Argun Erşen, MySizeID’nin e-ticaret sitesinde müşterilerin cep telefonları ile kendi beden ölçümünü yaparak ve markalara özel doğru bedenlerini öğrenerek alışveriş deneyimlerini artırmalarını sağlayan bir çözüm olduğunu söyledi. Uygulamanın müşterilerin kendi doğru ölçümleri ile perakendecilerin sundukları bedenler arasında eşleşme yaptığını ifade eden Erşen, “MysizeID, perakendecilerin web sitelerine yüksek seviyede doğruluğun ve kullanım kolaylığının entegre edilmesi suretiyle, müşterilerin kıyafetlerinde doğru bedeni seçtiklerinden emin olmalarını sağlıyor. MySizeID teknolojisini kullanmanın online perakendeciler için en belirgin yararı, online alışverişten kaynaklanan müşteri iadelerinin önemli ölçüde azalmasıdır. Bu düşüş, kârlılığı ve marka sadakatini olumlu yönde etkiliyor” dedi.

Aynı zamanda MySize için Türkiye’nin ABD’den sonra en büyük ikinci pazar olduğu belirtildi. Uygulamayla vücut o ülkenin vücut haritası da çıkartılabiliyor. Arka planda beden bilgileri kullanıcılara verilmiyor. Ancak ilk başta veriliyordu. Terziler ise hala arka planda bedenleri görebiliyor.

Erşen’e ‘Türkiye’de ofis açmayı düşünüyor musunuz?’ diye sorduğumuzda ‘Bunu düşünüyoruz. Körfez ülkelerine girmek için Türkiye önemli bir konumda.’ şeklinde yanıt aldık.

Kolilerin yanlış yerleştirilmesi nedeniyle dünyada yaklaşık %10’luk yer kaybının yaşandığını belirten Erşen, BoxSizeID hakkında “Bu uygulamamız ise sezgisel bir koli ölçüm uygulaması olup, kullanıcıların akıllı telefonları ile kolilerinin boyutunu kolayca ölçmelerine izin veriyor. BoxSizeID, kargo şirketlerine dağıtım süreçlerini daha iyi yönetebilmeleri için, hatta paket, şirketin dağıtım merkezine ulaşmadan önce, kesintisiz ve doğru lojistik verisi sağlıyor. İstenirse kullanıcı, mobil terminallere ek bir aparat takmadan sadece bir uygulama yükleyerek mevcut mobil uygulamalarda yer alan en – boy – yükseklik bilgilerini manuel girmek yerine uygulamadan doğrudan alınmasını sağlayarak koli / paket hacim ölçümlerini kolayca yapabiliyor.” dedi. Uygulama için Lufthansa ile çalışmaların yapıldığı aktarıldı.

Akıllı telefonlarda kullanılan gelişmiş “Dijital Mezura” uygulaması olan SizeUp uygulamalarının ise herhangi bir objeyi doğru bir şekilde ölçmek için akıllı telefonların sensörlerini kullandığını ifade eden Erşen, SizeUp’ın Aralık 2018 itibariyle 1 milyon indirmeye ulaştığını belirtti. Erşen, uygulamayı kullanmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Telefonunuzu başlangıç noktanıza yerleştirin, uygulamayı etkinleştirin, telefonu kaldırın ve seçtiğiniz bitiş noktasına gidin. Hepsi bu kadar…”

İlerleyen dönemlerde MySizeID/SizeUp/BoxSizeID için iOS ve Android platformlardaki özellikleri, Ar-Ge departmanının kullanıcı taleplerini göz önünde bulundurarak sürekli geliştirmeye devam edeceğinin altını çizen Erşen, “BoxSizeID’de 2-Shot ölçüm geliyor. MySizeID’de anne, baba ve çocuklar için tek hesap olmak üzere aile profili oluşturmaya izin verilecek.  Ayrıca terzi usulü üretim ve kalite kontrol departmanları için de yeni modüller üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Yakında mağazadaki satış görevlilerinin kullanacağı bir versiyon da yayında olacak zira müşterilerimizden bu yönde yoğun talep var” şeklinde konuştu.

MySizeID, SizeUp ve BoxSizeID hakkında kısa bilgiler:

  • MySize startup olarak başladı ve 20 milyon dolar yatırım aldı. Kısa süre sonra da 5 milyon dolar yatırım almayı hedefliyor.
  • SizeUp, dünyada 1.5 milyondan fazla indirildi.
  • MySize’a Çin, Hindistan ve Balkan ülkelerinden epey talep var.
  • Dünyada mobil uygulama ile ilk sütyen ölçümü MySize ile yapıldı. Victoria Secret ile de pilot çalışmalar yapılıyor.
  • MySize mobil uygulaması 1 dakikada telefonlarda bulunan jiroskop yardımıyla ölçüm yapıyor. iPhone’larda olduğu gibi kamera kullanmıyor.
  • MySize ile gelecekte iş elbisesi (kişiye özel) ölçülerinin de alınması hedefleniyor. Uygulamanın bebekler için kullanılanılabilir hale getirilmesi de şirketin planları arasında yer alıyor.
  • MySize’a Türkiye için yıl sonuna kadar 10 marka eklenmesi hedefleniyor.
  • SizeUp için Huawei ile anlaşma yapılabilir. Böylece uygulama yeni Huawei telefonlarında ön yüklü olarak gelecek.
  • MySize ile iade oranın %50 oranında azaldığı belirtildi.
  • SizeUp uygulaması ilk 90 gün ücretsiz, sonrasında kullanıcılardan aylık 10 cent talep ediyor.
Paylaş