Uzun zamandır teknolojinin geleceği olarak konuştuğumuz VR teknolojisinin farklı kullanımlarını !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gerçekleşecek Sanal Gerçeklik ve İnteraktif Hikâyeler sergisinde deneyimledim.


Belgeselden animasyonlara hatta interaktif deneyimlere birçok çalışmanın yer aldığı !f Yarın’da sanal gerçekliğin potansiyeli çok daha somut olarak karşıma çıktı.


Oculus, Samsung Gear VR ve HTC Vive ile karşımıza çıkan deneyimler sanal gerçeklik deyiminin ‘gerçeklik’ kısmını yeniden düşündürür nitelikte. Felluce’de yaşanan çatışmalardan deneyimin kendisini sorgulayan işlere birçok seçenek yer alıyor. Bu sergi, ülkemizde bu alanda yapılan en etkili çalışmalardan biri olarak ziyareti hak ediyor.


17-26 Şubat tarihlerinde Bomontiada, Alt Sanat Mekânı’nda deneyimlenecek Sanal Gerçeklik ve İnteraktif Hikâyeler sergisi kapsamında ziyaretçiler, son yılların en fazla ses getiren 13 filmin bir çoğunu Samsung Gear VR deneyimi ile ücretsiz olarak izleyebilecek.


Sinemaseverler !f Yarın Sanal Gerçeklik ve İnteraktif Hikâyeler Sergisi kapsamında Samsung Gear VR aracılığıyla;

  • Ben, Philip ile bilimkurgu yazarı Philip K. Dick’in suretinin kullanarak yaratıldığı Phil adlı “Android”in gözünden geleceğe bakabilecek.

  • Felluce Kuşatması ile Felluce’de sokaklarında çekilmiş ilk 360 derece VR deneyimini yaşayabilecek.

  • Göçebeler ile göçebe toplulukların günlük yaşamlarına tanıklık edebilecek.

  • Hayvanların Gözünden ile ormandaki 4 farklı canlı türünün gözünden ormanları keşfedebilecek.

  • 6x9 ile bir tecrit hücresine girip, tecritin sebep olduğu psikolojiyi anlayabilecek.

Ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here