Son birkaç yıldır elektrikli otomobil alanındaki çalışmalarını hızlandırarak rakiplerini yakalamak isteyen Alman otomobil üreticisi Volkswagen, yeni elektrikli otomobillerinin üretimini yapmak için Çin’de fabrika açma hazırlığında olduğunu duyurdu.

Hem son tüketicilerin elektrikli otomobillere hızlıca adapte olması hem de teknoloji üretimi açısından Çin’in adeta bir cennet haline gelmesi, elektrikli otomobil üretiminde de ülkeyi cazip kılıyor. Öyle ki Volkswagen, Çin’de elektrikli otomobil üretmeye hazırlanan ilk şirket değil. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobil pazarının lideri Tesla da Çin’de yeni bir elektrikli otomobil fabrikası kurma hazırlığında olduğunu belirtmişti. Volkswagen’in de bu alanda adım atmasından sonra Çin, elektrikli otomobil üretimi alanında aktifliğini artırıyor.

Çin’de üretilen otomobiller ihraç edilecek mi?

Her ne kadar Volkswagen, Çin’de bir elektrikli otomobil fabrikası kurma hazırlığında olsa da ilk etapta ortaya çıkan bilgiler bu tesislerde şimdilik sadece Çin için üretim yapılacağını gösteriyor. Yine de ilerleyen dönemlerde Volkswagen, tesislerin faaliyete geçmesiyle Çin’de üretilen Volkswagen araçlarını diğer ülkelerdeki otomobil kullanıcılarıyla da buluşturabilir.

Paylaş