Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Andreas Tostmann “Volkswagen Türkiye’de üretim tesisi için son görüşmeleri yürütüyor” dedi.

Volkswagen’in üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Tostman, Berlin’de gazetecilere, bu konuda nihai görüşmelerin yapıldığını açıkladı. İki hafta ya da daha kısa sürede görüşmelerin tamamlanacağını söyledi.

Firmaya yakın kaynaklara göre kurulacak yeni fabrikada, doğu Avrupa’ya ihraç edilmek üzere yılda yaklaşık 300 bin otomobil üretilecek.

Şirkete yakın kaynaklar birçok marka için üretim faaliyetleri gerçekleştirecek olan tesisin 1 milyar eurodan (1.09 milyar dolar) daha fazlaya mal olacağını belirtiyor.

Kaynaklar, kurulacak tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden yılda 300,000 kadar üreteceğini belirttiler.

Kaynaklara göre inşasının 2020 sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması beklenen tesis Manisa ve çevresinden 4,000 kişiye istihdam yaratabilir. Tesisin kurulacağı bölgede dört bin kişiye istihdam sağlanacak.

Volkswagen bir süredir Doğu Avrupa’da yeni bir üretim tesisi kurmayı planlıyordu. Bulgaristan’ın da tesis için aday ülkeler arasında olduğu biliniyordu.

Paylaş