Basit makinelerden cep telefonlarına, bisikletlerden arabalara kadar olan tüm her şey üretilmeden önce belirli sınavlara dahil olup güvenlik testlerinden geçiyor. Öyle ki bir komisyon tarafından belirlenen ölçütlere ve güvenlik kriterlerine sahip olmayan hiçbir alet, seri üretime ve satışa sunulamıyor. Arabalarda bu durum, araç kontrol atölyelerindeki çarpma testlerinden geçerek sağlanıyor. Elbette aracın hız, motor, yazılım ve donanımsal güvenlik ölçütleri de göz önünde bulunduruluyor. Volkswagen, garip bir şekilde gözden kaçırmanın ürünü olduğu tahmin edilen bir atlamadan dolayı 766 bin aracı geri çağırdı. Geri çağırmasının sebebi ise fren kontrol sistemi.

Araçlarında fren kontrol sistemi barındıran Volkswagen, söz konusu olan fren kontrol sistemindeki mevcut bir problem nedeniyle 766 bin aracı geri çağırdı. Araçların yazılım güncellemelerinin kontrol altında yapılmasını sağlamayı planlıyorlar. 766 bin adet geri çağırılan araç, tüm dünyanın farklı bölgelerinde bulunuyordu. Bazı sürüş şartlarında stabil olarak çalışmayan fren kontrol sistemindeki hatanın giderilmesi bekleniyor.

Bu konuda yapılan detaylı resmi bir açıklama olmamasına rağmen araç modelinin oversteer ve understeer bölümlerinin direksiyonun dönme açısına karşı yetersiz tepki vermesiyle oluşuyor. Yolda yeterli tutunmayı sağlayamayan araç, güvenlik koşullarında tehlikeli bir önem arz ediyor. Geri çağırılan araçların fren kontrol sistemlerinde bulunan yazılımlarının güncellenmemesi halinde, söz konusu herhangi bir ani frende stabilizasyon sağlanamayabilir.

Haber ilk yayıldığı sırada tek bir model içerisinde bu sorunun yaşandığı tahmin ediliyordu. Fakat açıklanan bilgilere göre Volkswagen’in ürettiği farklı model otomobillerde benzer sorunu görmek mümkün. Volkswagen mühendisleri ise problemin büyük olmadığını, çözülebileceğini savunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here