Birçok sosyal medya kullanıcısın karşılaştığı “bedava internet kazanmak için şu şekilde SMS atın” gibi paylaşımların sonucunda attığınız SMS’ler karşısında bakiyenizden 10 TL gibi bir miktarda ücret kesiliyor ve aslında bedava internet kandırmacasıyla çeşitli vakıflara bağış yapmanız sağlanıyordu.

“Bedava internet ve bedava dakika kazanmak için” gibi başlıklarla insanları sosyal medya aracılığıyla kandırarak attırılan bağış SMS’leri hakkında Vodafone’dan gelen basın açıklaması tam olarak şu şekilde:

Vodafone Türkiye olarak IT ekibimizle yaptığımız inceleme çerçevesinde, LÖSEV için SMS ile gerçekleştirilen bağış servisimizin sağlıklı bir şekilde çalıştığı ve SMS alındığı görülmüştür. 1 SMS 10 TL şeklinde aktif olan servisimizde 23 Temmuz 2017 (Bugün) saat 13:00 itibariyle 2 SMS, 22 Temmuz 2017 tarihinde 13 SMS, 21 Temmuz 2017 tarihinde ise toplam 7 SMS alındığı görülmektedir.

Bildindiği üzere, geçtiğimiz günlerde BTK tarafından SMS ile bağış kategorilerinde ‘’ Anahtar kelime ‘’ zorunluluğu getirilmiştir. Sisteme girilen ‘’ Anahtar kelime ‘’ uymaz ise, aboneye uyarı gitmekte ve bağış alınmamaktadır.. Birçok kurum ve kuruluştan birden fazla ‘’ Anahtar kelime ‘’ verilmiştir. ‘’ Anahtar kelime ‘’ belirtmeyenler için de standart olarak “bağış veya bagis” şeklinde bir ‘’Anahtar kelime’’ belirlenmiştir. LÖSEV’e bağış SMS’i atanların ‘’ Anahtar kelime ‘’ olarak bağış veya bagis kullanmamaları halinde, hatalı kelime yazdıkları uyarısı kendilerine gitmekte ve bağış alınmamaktadır.

Saygılarımızla,

Vodafone Türkiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here