Vodafone, 10Gbps’ye kadar aktarma yapmayı başardığı 5G hazırlıklarına 5 adımda devam ediyor.

Timur Akkurt, 22 Ekim tarihli BirGün yazısında 5G için “Yine geride mi kalacağız?” diye sormuştu. Vodafone Türkiye’nin gerçekleştirdiği ‘5 Adımda 5G Stratejisi’ basın toplantısı bu soruya bir nebze de olsa cevap oldu.

Vodafone bu konuda atacağı 5 adımı aşağıdaki şekilde anlattı;

  1. Lisanslı/Lisanssız Spektrum Birleştirme
  2. Darbantta Nesnelerin İnterneti
  3. Noktadan Noktaya Havadan Yüksek Hızda Veri Aktarımı
  4. Portatif Çekim Noktaları
  5. Şebeke Fonksiyon Sanallaştırma aşamalarından

Teknolojinin günlük hayattaki uygulamalarını çok daha gelişkin hale getirecek 5G teknolojisinin tüketicilere sunulması 2019-2020 yıllarında planlanıyor. Akıllı araçlardan bağlantılı ev aletlerine kadar birçok konuda yardımcı olacak teknoloji ayrıca sanayi açısından da birçok yeniliğe yol açacak.

Toplantıda yer alan  Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao konuyla ilgili “Önceki mobil genişbant teknolojileri ağırlıklı olarak internetin hızlandırılmasına odaklanırken, 5G bir adım ileri giderek nesnelerin internetini hayatımıza sokacak ve bağlantılı araçlardan bağlayıcı cihazlara kadar pek çok yeni uygulamanın hayata geçmesini sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Vodafone Türkiye Şebeke Optimizasyon ve Planlama Direktörü Ayşenur Şenyer ise yaptığımız röportajda 5G’ye geçişin 4.5G’de olduğu gibi birden bire yükselen bir hız değil basamaklı olarak gelişecek bir gelişim şeklinde olacağını belirtti. Röportajın tamamını yukarıdaki videoda bulabilirsiniz.