Vodafone, Türkiye ofisinde plastik kullanımına son verdi

Vodafone, Türkiye'deki ana merkezinde yılda üç milyon adeti bulan plastik kullanımını sonlandırıyor.

1 Ekim 2018
295 Görüntülenme

Türkiye’nin ilk “Yeşil Ofis” sertifikalı şirketi olan Vodafone, sürdürülebilir bir dünya için çevre üzerindeki etkisini en aza indirmek amacıyla aldığı önlemlere bir yenisini ekledi. Vodafone’un İstanbul Maslak’taki Genel Merkez ve Küçükyalı’daki Dijital Operasyon Merkezi binalarında yılda ortalama 2,5 milyon plastik bardak ve 1,3 milyon çeşitli plastik ürün kullanımına son verildi. #yeşilisevenkırmızıhareketi kapsamında başlatılan uygulamayla, Vodafone Türkiye ofislerinde yaklaşık 3 bin çalışan, artık plastik bardak yerine kâğıt bardak, plastik şişe yerine cam şişe, naylon poşet yerine doğa dostu ambalaj kullanacak. 

“Plastiksiz ofis” uygulaması tüm Türkiye’ye yayılacak

Vodafone tarafından düzenlenen tüm toplantı ve organizasyonlarda da plastik kullanımına son verilmesi hedefleniyor. #yeşilisevenkırmızı hareketi ile şirket yemekhanesinde porselen, cam gibi doğa dostu ve geri dönüşümlü ürünler tercih edilecek. Şirket bünyesinde yer alan kafede geri dönüşümlü bardaklarda kahve satışı gerçekleştirilecek. Markette ise cam şişede su satışı yapılırken, naylon poşet yerine doğa dostu ambalajlar kullanılacak. İlk aşamada Genel Merkez ve Dijital Operasyon Merkezi’nde hayata geçirilen “plastiksiz ofis” uygulamasına önümüzdeki dönemde Vodafone’un Türkiye genelindeki diğer binalarında da aşamalı olarak geçilecek.

Sürdürülebilirliği temel iş stratejilerinin ayrılmaz bir parçası olarak ele aldıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye olarak, sürdürülebilirlik konusunda atılacak en temel adımın farkındalık yaratmak ve bilinç oluşturmaktan geçtiğine inanıyoruz. Çevresel ayak izimizi küçültmek amacıyla kapsamlı bir çevre yönetim sistemi uyguluyor, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini azaltmaya yönelik proje ve programları hayata geçiriyoruz. Karbon ayak izimizi azaltmak için aldığımız aksiyonların, çalışanlarımızın doğal kaynakların bilinçli kullanımı konusundaki farkındalığını artıracağına inanıyoruz. Ofislerimizde plastik kullanımına son verdiğimiz yeni uygulamamızla, plastiğin doğaya verdiği zararı en aza indirmeyi ve çalışanlarımızın doğa dostu ürünleri kullanmasını teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bu uygulamayı hayata geçirmemizin daha ilk haftasında geniş biçimde benimsendiğini görmek mutluluk verici. Örneğin, kendi ofisimde yoğun toplantıların ardından günde en az 20-30 pet şişe çöpe gidiyordu. Şimdi, bir cam sürahi ile kâğıt bardaklar kullanmaya başladık. Daha ilk haftadan hemen herkes alıştı. Giderek daha fazla sayıda arkadaşımızın artık toplantılara kendi bardakları veya şişeleri ile girdiğini gözlemliyorum. Bu sayede, hem su israfının hem de plastik atıkların önüne geçiyoruz. #yeşilisevenkırmızı hareketi ile operasyonlarımızı doğal kaynaklara ve insana saygılı olarak yürütmeye devam edeceğiz.”

Türkiye’nin ilk yeşil ofisi

Vodafone Türkiye, Nisan 2011’de WWF Türkiye ile başlattığı işbirliği doğrultusunda enerji verimliliği sağlanması ve sera gazı emisyonlarının azaltılması, doğal kaynakların daha tasarruflu kullanımını teşvik eden Yeşil Ofis Programı’nın yaygın bir şekilde uygulanması, çalışanların ve ekosistemindeki bireylerin doğa bilincinin artırılması yönünde çalışmalar yapıyor. Şirketin Maslak’taki Genel Merkez binası 2012 yılında WWF Yeşil Ofis kriterlerine uyum sağlayarak Türkiye’nin Yeşil Ofis Diploması almaya hak kazanan ilk ofisi olurken, Küçükyalı’da 2015 yılında faaliyete geçen Dijital Operasyon Merkezi de çevreci tasarımıyla Türkiye’nin ilk LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Platin Sertifikalı binası oldu. 

Bu içerik Vodafone Türkiye tarafından paylaşılan basın bülteninden derlenmiştir.

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: