Vodafone İtalya, Huawei ekipmanında “gizli arka kapı” keşfetti. Güvenlik açıkları 2009 ve 2011 yılları arasında Huawei’nin evdeki internet yönlendiricilerinde ve Vodafone’un ağ altyapısında kullanılan donanımlarda keşfedildi. Verilerin tehlikeye atıldığına dair herhangi bir kanıt ise yok.

Arka kapı, bir sistemin başka biri tarafından gözlenmesini, gözetlenmesini ya da kontrolünü sağlayan yazılımlardır.


Bloomberg , hem yönlendirici hem de ağ açıklarının 2012’nin öncesinde varlığını sürdürdüğünü ve aynı zamanda İngiltere, Almanya, İspanya ve Portekiz’deki şirketin ağlarında da bulunduğunu bildirdi. Kaynaklar, Vodafone’un ekipmanı kullanmaya devam ettiğini söylüyor. Bu durumun sebebi olarak yüksek cayma maliyeti ve rekabete karşı Huawei’nin ucuz fiyatlarıydı.

Bloomberg’e verilen açıklamada Vodafone, güvenlik açıklarını kabul etti. Ancak 2011 ve 2012’de çözüldüklerini söyleyerek zaman çizelgesine itiraz etti. Huawei, 2011 ve 2012’deki güvenlik açıkları hakkında bilgilendirildiğini ve o sırada sorunun düzeltildiğini söyledi.

ABD, Huawei’nin Çin için casusluk yaptığını iddia ederek, Huawei markalı ekipmanları yasaklamaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık alt yapının temelini oluşturmayan alanlarda Huawei ürünleri kullanılmasına izin verdi.

Paylaş