Uzun Süre Oyun Oynayan Gencin Toplardamarı Tıkandı

6 Eylül 2017
242 Görüntülenme

Antalya’da yaşayan ve gününün en az 5-6 saatini oyun başında geçiren Sinan Can Demir, yaklaşık 6 saat oyun oynamasının ardından ayağa kalktı ve yürümede zorluk çektiğini farketti. Daha sonra ayağının şiştiğini farkeden genç, bu durumun ardından derhal hastaneye götürüldü.

Oyun konsolu başında uzun süre vakit geçirdiği ve rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılan gencin bacağında derin ven trombozu (toplar damarlar içinde pıhtı oluşması) oluştuğu tespit edildi. Ardından gencin bacağı anjiyografik yöntemle pıhtı eritici tedavi görerek eski sağlığına kavuştu.

Bundan sonra daha çok hareket edeceğini ve düzenli olarak spor yapacağını söyleyen Sinan Can Demir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Topallamaya başlamıştım. Sonra hastaneye geldik ve teşhis konuldu. Böyle bir şey olabileceği hiç aklımdan geçmemişti. Bundan sonra spora yöneleceğim. Bilgisayar oyununu bırakmak mümkün olmaz ama azaltmayı düşünüyorum. Benim yaşımdakilere önerim çok fazla bilgisayar oynamasınlar, hareket etsinler, spor yapsınlar. Bu bana iyi bir ders oldu. İnşallah üniversiteyi okuyabilirsem uçak mühendisi olmayı düşünüyorum.”

Oyunsever her gencin ve her yetişkin bireye mutlaka dikkat etmesi gereken bu konu üzerine Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Birkan Akbulut ise şunları söylüyor:

“Yarım saatte bir kalkmak ve bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama bu hastamız 5-6 saat konsol başında oyun oynamış. Neticede de böyle bir damar tıkanıklığı yaşadı ne yazık ki ama şimdi sağlığı iyi. Normal hayatına dönecek. Şimdi daha hareketli, aktif bir yaşantı sürmesini umuyoruz”

İlginizi çekebilir

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu
52 okunma
52 okunma

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu

Onur Binay - 20 Nisan 2019

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 147 yıllık hikayesini dijital bir çizgi romana taşıdı. Beş bölümlük “Pirelli an Italian in the world”…

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?
62 okunma
62 okunma

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?

Onur Binay - 20 Nisan 2019

Akıllı telefonlardan kameralara hatta bilgisayarlara kadar birçok farklı ürünün fiyatı Dubai’de ne kadar gelin hep birlikte görelim.... Yurtdışı seyahatlerinden dönerken…

Huawei P30 Pro’daki ekrana gömülü ahizeye yakında bakıyoruz
68 okunma
68 okunma

Huawei P30 Pro’daki ekrana gömülü ahizeye yakında bakıyoruz

Onur Binay - 19 Nisan 2019

Huawei, geçtiğimiz yıl kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden ahizeyi çerçeveden ayıran bir teknoloji için patent aldı.…

%d blogcu bunu beğendi: