Uzun Süre Oyun Oynayan Gencin Toplardamarı Tıkandı

6 Eylül 2017
114 Görüntülenme

Antalya’da yaşayan ve gününün en az 5-6 saatini oyun başında geçiren Sinan Can Demir, yaklaşık 6 saat oyun oynamasının ardından ayağa kalktı ve yürümede zorluk çektiğini farketti. Daha sonra ayağının şiştiğini farkeden genç, bu durumun ardından derhal hastaneye götürüldü.

Oyun konsolu başında uzun süre vakit geçirdiği ve rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılan gencin bacağında derin ven trombozu (toplar damarlar içinde pıhtı oluşması) oluştuğu tespit edildi. Ardından gencin bacağı anjiyografik yöntemle pıhtı eritici tedavi görerek eski sağlığına kavuştu.

Bundan sonra daha çok hareket edeceğini ve düzenli olarak spor yapacağını söyleyen Sinan Can Demir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Topallamaya başlamıştım. Sonra hastaneye geldik ve teşhis konuldu. Böyle bir şey olabileceği hiç aklımdan geçmemişti. Bundan sonra spora yöneleceğim. Bilgisayar oyununu bırakmak mümkün olmaz ama azaltmayı düşünüyorum. Benim yaşımdakilere önerim çok fazla bilgisayar oynamasınlar, hareket etsinler, spor yapsınlar. Bu bana iyi bir ders oldu. İnşallah üniversiteyi okuyabilirsem uçak mühendisi olmayı düşünüyorum.”

Oyunsever her gencin ve her yetişkin bireye mutlaka dikkat etmesi gereken bu konu üzerine Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Birkan Akbulut ise şunları söylüyor:

“Yarım saatte bir kalkmak ve bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama bu hastamız 5-6 saat konsol başında oyun oynamış. Neticede de böyle bir damar tıkanıklığı yaşadı ne yazık ki ama şimdi sağlığı iyi. Normal hayatına dönecek. Şimdi daha hareketli, aktif bir yaşantı sürmesini umuyoruz”

İlginizi çekebilir

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?
Mobil
293 okunma
Mobil
293 okunma

Huawei P20 Pro en güzel fotoğrafları çekmenizi nasıl sağlıyor?

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Leica ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle birlikte mobil fotoğrafçılık deneyiminde en iyi sonuçları vermeyi hedefleyen Huawei P serisi, yapay zekanın yazılımsal…

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı
Sektörel
163 okunma
Sektörel
163 okunma

Microsoft, kimlik avı olaylarında Facebook’u geride bıraktı

Mert Yamak - 20 Temmuz 2018

Vade Secure'un yeni araştırması, Microsoft'un kimlik hırsızlığı konusunda PayPal ve Facebook'u sollayarak birinci sıraya yerleştiğini gösterdi. Microsoft kimlik avı URL'lerinde…

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz
Sosyal Medya
170 okunma
Sosyal Medya
170 okunma

Instagram hikayelerine artık tepkilerle yanıt verebileceksiniz

Haber Merkezi - 20 Temmuz 2018

Instagram, Hikayelere emojiler ile tepki verme seçeneğini test etmeye başladı. Instagram kullanıcılarının görüntüledikleri hikayelere, tepkiler özelliğiyle hissettikleri duyguları yansıtabilecek. Facebook,…

Yorum yap