Uzun Süre Oyun Oynayan Gencin Toplardamarı Tıkandı

6 Eylül 2017
217 Görüntülenme

Antalya’da yaşayan ve gününün en az 5-6 saatini oyun başında geçiren Sinan Can Demir, yaklaşık 6 saat oyun oynamasının ardından ayağa kalktı ve yürümede zorluk çektiğini farketti. Daha sonra ayağının şiştiğini farkeden genç, bu durumun ardından derhal hastaneye götürüldü.

Oyun konsolu başında uzun süre vakit geçirdiği ve rahatsızlandığı için hastaneye kaldırılan gencin bacağında derin ven trombozu (toplar damarlar içinde pıhtı oluşması) oluştuğu tespit edildi. Ardından gencin bacağı anjiyografik yöntemle pıhtı eritici tedavi görerek eski sağlığına kavuştu.

Bundan sonra daha çok hareket edeceğini ve düzenli olarak spor yapacağını söyleyen Sinan Can Demir, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Topallamaya başlamıştım. Sonra hastaneye geldik ve teşhis konuldu. Böyle bir şey olabileceği hiç aklımdan geçmemişti. Bundan sonra spora yöneleceğim. Bilgisayar oyununu bırakmak mümkün olmaz ama azaltmayı düşünüyorum. Benim yaşımdakilere önerim çok fazla bilgisayar oynamasınlar, hareket etsinler, spor yapsınlar. Bu bana iyi bir ders oldu. İnşallah üniversiteyi okuyabilirsem uçak mühendisi olmayı düşünüyorum.”

Oyunsever her gencin ve her yetişkin bireye mutlaka dikkat etmesi gereken bu konu üzerine Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Birkan Akbulut ise şunları söylüyor:

“Yarım saatte bir kalkmak ve bacakları hareket ettirmekte fayda var. Ama bu hastamız 5-6 saat konsol başında oyun oynamış. Neticede de böyle bir damar tıkanıklığı yaşadı ne yazık ki ama şimdi sağlığı iyi. Normal hayatına dönecek. Şimdi daha hareketli, aktif bir yaşantı sürmesini umuyoruz”

İlginizi çekebilir

Bloody’den oyuncular için sektörün en hızlı klavye ve mouse’u
17 okunma
17 okunma

Bloody’den oyuncular için sektörün en hızlı klavye ve mouse’u

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Mekanik switch sistemi, 30 yıllık oldukça eskimiş bir teknoloji. Bu teknolojinin dezavantajlarının üstesinden gelmek amacıyla geliştirilen LK ise, özellikle hız…

Samsung Galaxy S10 ön inceleme (VİDEO)
16 okunma
16 okunma

Samsung Galaxy S10 ön inceleme (VİDEO)

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Galaxy S10 ve S10 Plus modellerinde parmak izi okuyucu ekrana entegre edildi. Bu yeni sensör ultrasonik parmak izi okuyucu olarak…

Facebook, Android için yeni konum güncellemesini duyurdu
19 okunma
19 okunma

Facebook, Android için yeni konum güncellemesini duyurdu

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Konum kontrolleri için sadece tek bir açma/kapama anahtarı bulunduran Android’deki uygulamasını güncelleyen Facebook, insanlara konum bilgilerini nasıl toplayacağı ve saklayacağı…

%d blogcu bunu beğendi: