Uzaylılar Dünya’yı tek bir mesajla hackleyebilir mi?

16 Şubat 2018
395 Görüntülenme

Kısa süre önce yayınlanan bir çalışma, yıldızlardan yabancı bir mesaj almanın potansiyel tehditlerini inceliyor. Bilim adamları, potansiyel yabancı mesajın içeriğinin doğada kötü niyetli olabileceğini ve medeniyetimiz için bir çok soruna neden olduğunu söylüyor. Kısaca uzaylılar tek bir mesajla Dünya’yı tehlikeye sokabilir.

Bilim adamları, uzaylılardan gelecek mesajların doğa ve insanlık açısından kötü şeylere sebep olabileceğini düşünüyor. Yapılan araştırmada, insanlığın kendisini, dünya dışı kötü bir mesajdan nasıl koruyabileceği üzerinde duruluyor.

Uzaydan gelen karmaşık bir mesaj, görüntüleme, analiz etme ve anlama için bilgisayarların kullanılmasını gerektirebilir. Böyle bir mesaj kesin olarak açıklığa kavuşturulamaz ve insanlık için ciddi bir tehdit olarak kalabilir.

Almanya’daki Sonneberg Gözlemevi’nden Michael Hippke ile Hawaii Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümünden John G. Learned konuyla ilgili şunları söylüyor: “Böyle bir mesaj kesin olarak kötülükten arındırılamaz ve varoluşsal bir tehdit oluşturabilecek teknik riskler kalır. Karmaşık mesajların yarattığı riskten kaçınmak için bunların yok edilmesi gerekmektedir.”

Kısa süre önce yayınlanan bu çalışma, uzaydan gelecek olası bir tehditin insanlık tarihinde yaşanmış en büyük olaylardan birine sebep olması ihtimali üzerinde duruyor. Dünya dışı bir medeniyetten mesaj alırsak büyük risk altında olacağımız konusunda da uyarıda bulunuyor.

Dünya dışından gelecek bir mesaj farklı tehlikelere ya da insanları paniğe sürükleyebilir. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlığın sonunu getirecek şey uzaylılardan mı gelecek?

İlginizi çekebilir

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı
Sektörel
253 okunma
Sektörel
253 okunma

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı

Mert Yamak - 19 Eylül 2018

Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine resmi olarak başlayacağı konuşulan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon'un piyasa koşulları ve kargo sistemiyle…

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı
Sektörel
159 okunma
Sektörel
159 okunma

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Nokia 3, 5 ve 6 serisi akıllı telefon modelleriyle 2017 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Nokia markasının çatı şirketi HMD…

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi
Mobil
203 okunma
Mobil
203 okunma

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Huawei, bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikle yeni orta - üst seviye akıllı telefonu Huawei Mate 20 Lite'ı tanıttı. Ekim ayında duyurulmasını…