Uzaylılar Dünya’yı tek bir mesajla hackleyebilir mi?

16 Şubat 2018
722 Görüntülenme

Kısa süre önce yayınlanan bir çalışma, yıldızlardan yabancı bir mesaj almanın potansiyel tehditlerini inceliyor. Bilim adamları, potansiyel yabancı mesajın içeriğinin doğada kötü niyetli olabileceğini ve medeniyetimiz için bir çok soruna neden olduğunu söylüyor. Kısaca uzaylılar tek bir mesajla Dünya’yı tehlikeye sokabilir.

Bilim adamları, uzaylılardan gelecek mesajların doğa ve insanlık açısından kötü şeylere sebep olabileceğini düşünüyor. Yapılan araştırmada, insanlığın kendisini, dünya dışı kötü bir mesajdan nasıl koruyabileceği üzerinde duruluyor.

Uzaydan gelen karmaşık bir mesaj, görüntüleme, analiz etme ve anlama için bilgisayarların kullanılmasını gerektirebilir. Böyle bir mesaj kesin olarak açıklığa kavuşturulamaz ve insanlık için ciddi bir tehdit olarak kalabilir.

Almanya’daki Sonneberg Gözlemevi’nden Michael Hippke ile Hawaii Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümünden John G. Learned konuyla ilgili şunları söylüyor: “Böyle bir mesaj kesin olarak kötülükten arındırılamaz ve varoluşsal bir tehdit oluşturabilecek teknik riskler kalır. Karmaşık mesajların yarattığı riskten kaçınmak için bunların yok edilmesi gerekmektedir.”

Kısa süre önce yayınlanan bu çalışma, uzaydan gelecek olası bir tehditin insanlık tarihinde yaşanmış en büyük olaylardan birine sebep olması ihtimali üzerinde duruyor. Dünya dışı bir medeniyetten mesaj alırsak büyük risk altında olacağımız konusunda da uyarıda bulunuyor.

Dünya dışından gelecek bir mesaj farklı tehlikelere ya da insanları paniğe sürükleyebilir. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlığın sonunu getirecek şey uzaylılardan mı gelecek?

İlginizi çekebilir

Samsung televizyonlarda indirim başladı
12 okunma
12 okunma

Samsung televizyonlarda indirim başladı

Onur Binay - 19 Nisan 2019

Samsung Türkiye'nin her yıl geleneksel olarak uyguladığı Büyük TV Günleri kampanyasının beşincisi başladı. 12 Nisan – 30 Nisan tarihleri arasında…

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir
56 okunma
56 okunma

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir

Uğur Özdağlı - 19 Nisan 2019

Günümüzün popüler uygulaması instagram ana sayfada gönderilerin beğeni sayacını kaldırabilir. Şirket, gönderilerin beğeni sayılarını arayüzde gizleyip, kullanıcının esas olarak gönderiyi…

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı
156 okunma
156 okunma

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı

Uğur Özdağlı - 18 Nisan 2019

Cihazın katlanabilir ekranıyla ilgili sorun yaşayanlar arasında The Verge, CNBC ve Bloomberg gibi kuruluşların editörleri yer alıyor. Bloomberg’ün uygulama ve…

%d blogcu bunu beğendi: