Uzaylılar Dünya’yı tek bir mesajla hackleyebilir mi?

16 Şubat 2018
61 Görüntülenme

Kısa süre önce yayınlanan bir çalışma, yıldızlardan yabancı bir mesaj almanın potansiyel tehditlerini inceliyor. Bilim adamları, potansiyel yabancı mesajın içeriğinin doğada kötü niyetli olabileceğini ve medeniyetimiz için bir çok soruna neden olduğunu söylüyor. Kısaca uzaylılar tek bir mesajla Dünya’yı tehlikeye sokabilir.

Bilim adamları, uzaylılardan gelecek mesajların doğa ve insanlık açısından kötü şeylere sebep olabileceğini düşünüyor. Yapılan araştırmada, insanlığın kendisini, dünya dışı kötü bir mesajdan nasıl koruyabileceği üzerinde duruluyor.

Uzaydan gelen karmaşık bir mesaj, görüntüleme, analiz etme ve anlama için bilgisayarların kullanılmasını gerektirebilir. Böyle bir mesaj kesin olarak açıklığa kavuşturulamaz ve insanlık için ciddi bir tehdit olarak kalabilir.

Almanya’daki Sonneberg Gözlemevi’nden Michael Hippke ile Hawaii Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümünden John G. Learned konuyla ilgili şunları söylüyor: “Böyle bir mesaj kesin olarak kötülükten arındırılamaz ve varoluşsal bir tehdit oluşturabilecek teknik riskler kalır. Karmaşık mesajların yarattığı riskten kaçınmak için bunların yok edilmesi gerekmektedir.”

Kısa süre önce yayınlanan bu çalışma, uzaydan gelecek olası bir tehditin insanlık tarihinde yaşanmış en büyük olaylardan birine sebep olması ihtimali üzerinde duruyor. Dünya dışı bir medeniyetten mesaj alırsak büyük risk altında olacağımız konusunda da uyarıda bulunuyor.

Dünya dışından gelecek bir mesaj farklı tehlikelere ya da insanları paniğe sürükleyebilir. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlığın sonunu getirecek şey uzaylılardan mı gelecek?

İlginizi çekebilir

Mitsubishi’nin yeni coupe SUV’si Eclipse Cross Türkiye’de
OTOMOBİL
73 okunma
OTOMOBİL
73 okunma

Mitsubishi’nin yeni coupe SUV’si Eclipse Cross Türkiye’de

Uğur Özdağlı - 25 Nisan 2018

Bir süredir SUV sınıfında iddiasını ortaya koyan Mitsubishi Motors yeni coupe SUV'si Eclipse Cross modelini Bodrum'da gerçekleştirdiği basın lansmanıyla birlikte…

Samsung Galaxy S9+’ın 256 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de!
Mobil
110 okunma
Mobil
110 okunma

Samsung Galaxy S9+’ın 256 GB kapasiteli versiyonu Türkiye’de!

Mert Yamak - 25 Nisan 2018

Samsung'un bu yılki amiral gemisi telefonları Galaxy S9 ve Galaxy S9+ ailesiyle ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere…

Zorlu koşullara dayanıklı Galaxy S9 Active ortaya çıktı
Mobil
65 okunma
Mobil
65 okunma

Zorlu koşullara dayanıklı Galaxy S9 Active ortaya çıktı

Mert Yamak - 25 Nisan 2018

Samsung'un zarif tasarım yerine üst seviye telefonlarını daha güçlü ve zorlu koşullara dayanıklı yapıyla sunduğu akıllı telefon serisi Active, yeni…