Uzaylılar Dünya’yı tek bir mesajla hackleyebilir mi?

16 Şubat 2018
541 Görüntülenme

Kısa süre önce yayınlanan bir çalışma, yıldızlardan yabancı bir mesaj almanın potansiyel tehditlerini inceliyor. Bilim adamları, potansiyel yabancı mesajın içeriğinin doğada kötü niyetli olabileceğini ve medeniyetimiz için bir çok soruna neden olduğunu söylüyor. Kısaca uzaylılar tek bir mesajla Dünya’yı tehlikeye sokabilir.

Bilim adamları, uzaylılardan gelecek mesajların doğa ve insanlık açısından kötü şeylere sebep olabileceğini düşünüyor. Yapılan araştırmada, insanlığın kendisini, dünya dışı kötü bir mesajdan nasıl koruyabileceği üzerinde duruluyor.

Uzaydan gelen karmaşık bir mesaj, görüntüleme, analiz etme ve anlama için bilgisayarların kullanılmasını gerektirebilir. Böyle bir mesaj kesin olarak açıklığa kavuşturulamaz ve insanlık için ciddi bir tehdit olarak kalabilir.

Almanya’daki Sonneberg Gözlemevi’nden Michael Hippke ile Hawaii Üniversitesi Fizik ve Astronomi bölümünden John G. Learned konuyla ilgili şunları söylüyor: “Böyle bir mesaj kesin olarak kötülükten arındırılamaz ve varoluşsal bir tehdit oluşturabilecek teknik riskler kalır. Karmaşık mesajların yarattığı riskten kaçınmak için bunların yok edilmesi gerekmektedir.”

Kısa süre önce yayınlanan bu çalışma, uzaydan gelecek olası bir tehditin insanlık tarihinde yaşanmış en büyük olaylardan birine sebep olması ihtimali üzerinde duruyor. Dünya dışı bir medeniyetten mesaj alırsak büyük risk altında olacağımız konusunda da uyarıda bulunuyor.

Dünya dışından gelecek bir mesaj farklı tehlikelere ya da insanları paniğe sürükleyebilir. Peki siz bu konuda hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlığın sonunu getirecek şey uzaylılardan mı gelecek?

İlginizi çekebilir

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor
62 okunma
62 okunma

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

Avrupa’nın İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenen sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy’nin yaptırdığı radikal bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Hazırlanan rapora…

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor
57 okunma
57 okunma

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları "görmelerini" veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi. “Facing Emotions” adı…

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme
39 okunma
39 okunma

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme

Meriç Türkbıkmaz - 17 Aralık 2018

Otomotiv endüstrisinin petrolden bağımsız ve temiz enerji çabaları 1973 Petrol Krizi ile birlikte başlamış, 1990'larda General Motors'un EV1 projesi ile…

%d blogcu bunu beğendi: