Universal Serial Bus (Evrensel Veri Yolu) veya USB konektörü, yıllarca kullanılan gerçek bağlantı noktası ve önemli ölçüde değişmesine rağmen, çok çeşitli cihazların temel dayanağı oldu. USB4 , Intel’in Thunderbolt 3 standardının en iyi özelliklerinden birçoğunu benimseyerek bunu değiştirebilir . USB4, sektörde kendisinden önce gelen her tür USB’den daha hızlı, daha iyi donanımlı ve belki de daha da standart hale getirilecek.
USB4, 2019 yılının Mart ayında, kabaca açıklandı. USB4, USB Promoter Group’tan yapılan açıklamaya göre “gözden geçirmenin son aşamalarında” yer alıyor. Tüm özellikler 2019’un ortalarında netleşecek.

USB4’ü destekleyen ürünlere gelirsek, geriye dönük uyumluluk, onunla çalışacak varolan ürünlerin olduğu anlamına geliyor. Yine de USB4 sertifikalı cihazlar için 2020 yılının ikinci yarısına kadar bekleyebiliriz.

USB4, USB-C portları üzerinden 100 W’a kadar şarjı destekliyor. Böylece USB4 dizüstü bilgisayarınızı tam olarak şarj edebilecek veya monitörünüze güç sağlayabilecek. Buna ek olarak, Thunderbolt 3’te olduğu gibi tam saniyede 40 GB veri transferine imkan veriyor.  USB 3.1’in (3.2 gen. 2) hızının dört katı ve USB 3.0 (3.2 gen. 1) hızının sekiz katı hız sağlıyor.

USB4 aynı zamanda, USB standardı için geliştirme ve planlanan geleceğin önemli bir faktörü olan Thunderbolt 3’lerle de eşleşiyor.

Yüksek veri çıkışı ve güç dağıtımının birleşimi, ekranlar için tekil bir kablo gibi davranabileceği anlamına da geliyor. Tek bir konektör üzerinde iki adet 4K ekran veya bir adet 5K ekranı kullanabileceksiniz. Ayrıca harici grafik kartlarını masaüstlerine ve dizüstü bilgisayarlara bağlamak için yeterli veri hacmine de sahip olacak.

USB4 ayrıca USB 3.x, 2.x ve 1.x cihazlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacak. Bu cihazları bağladığınız kabloyu değiştirmeniz gerekebilir.

Paylaş