Geçmişin yaşadığı olumsuzluklar yüzünden haberleri yapılan ya da iftira atılarak haberleri yapılan ve onun yerine iyi haberlerle anılmak isteyen ünlülerin sayısı her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz günlerde ünlü bir mankenin çıplak fotoğrafının yayılıp her ne kadar kendisine ait olmadığını belirtse de medyada yayılması gibi birçok örneğe rastlamak mümkün.

Bu tür durumlarda haberin yayınlandığı yerlere tek tek ulaşılması yerine dijital hukuk alanında yaşanan bu tür gelişmeleri kolaylaştıran “e-koruma.net” kişi ya da kurumların yaşadığı bu tür durumlarda oldukça yardımcı oluyor ve içeriklerin kaldırılması konusunda iyi bir başarı elde ediyor.

Dijital saygınlığına önem veren ve kişisel haklarına zarar verildiğini düşünen ünlülerin birçoğu medyadaki istenmeyen haberlerini kaldırmaya yönelik başvuru yapıyor.

E-koruma.net Genel Müdür Yardımcısı Esra Topal konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“E-koruma yani dijital itibar yönetimi işlemleri ile kişi ve kurumların hakkında çıkmış olumlu veya olumsuz haberlerin, geçmişte yaşanmış olayların kaldırılması ve dijital dünyada görünmemesi mümkün. Bu nedenle de birçok kişinin başvurduğu bir işlem. Hakkınızda çıkmış olan her türlüğü içeriğin tespiti yapıldıktan sonra tarafınıza bir rota çiziliyor ve yapılacak işlemler sıralanıyor. Bu sayede hem kişiler rahatsız oldukları haberleri kaldırmış, hem de dijital itibarını yeniden yapılandırmış oluyor. Bu adımların tespit ve takibi en önemli süreç. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de Yargıtay tarafından dijital ortamda kişilik haklarının korunması ile alakalı önemli içtihatlar bulunmakta. Google unutulma hakkı henüz tam olarak Türkiye’de uygulanmasa da, hayata geçirilmesi gereken önemli bir işlem”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here