10. yıla özel iPhone’lar için bir devrim niteliği taşıyan tasarım değişikliğiyle birlikte yenilenirken Apple, Touch ID adını verdiği parmak izi okuyucu sensörünü yeni nesil tasarım anlayışıyla birlikte kaldırmıştı. Bu değişiklikle yeni nesil iPhone’lar parmak izi okumuyor ve sadece 3 boyutlu yüz tanıma teknolojisi Face ID ile biyometrik güvenlik önlemi sunuyor.

Apple’ın gerim adım atmak istemeyeceği için diğer iPhone modellerinde parmak izi okuyucuya hiçbir zaman yer vermeyeceği gündeme gelirken Apple analisti Ming-Chi Kuo, Android üreticilerinin parmak izi okuyucu alanında yapacağı atılım nedeniyle birçok iPhone kullanıcısını kendine çekeceğini iddia etti.

Parmak izi okuyucu için Android’e geçilir mi?

Apple analisti olarak tanıdığımız Ming-Chi Kuo’ya göre parmak izi sensörü kullanıcılar için daha pratik bir güvenlik önlemi sunuyor ancak telefonda yer kapladığı için tasarımsal bozukluklara yol açıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle birçok Android üreticisinin parmak izi okuyucu sensörünü telefonun ekranına gizlemesiyle birlikte Kuo, birçok iPhone kullanıcısının Android’e geçeceğini söylüyor.

Elbette ekrandan parmak izi okuyan telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte Android üreticileri her ne kadar avantaj sağlasa da sadece bir biyometrik güvenlik alternatifi için kullanıcıların bir ekosistemden vazgeçeceğini öne sürmek tartışmaya açık bir iddia. Öte yandan Apple şu anda her ne kadar parmak izi okuyucu sensörden vazgeçmiş olsa da önümüzdeki dönemde bir sürprizle karşımıza çıkabilir.

Paylaş