Üniversite öğrencileri Apple’ı 900 bin dolar zarara uğrattı

Oregon Üniversitesi'nde eğitim alan Quan Jiang ve Yangyangg Zhou adlı iki arkadaş, Çin’den getirttikleri sahte iPhone'lar ile Apple’ı yaklaşık bir milyon dolar dolandırdı.

5 Nisan 2019
161 Görüntülenme

Apple, gezegendeki en değerli şirketlerden biri olmasına rağmen çoğu zaman sorunlarla karşılaşabiliyor.

Oregon Üniversitesi’nden iki öğrenci, Apple’ı yaklaşık bir milyon dolar zarara uğrattı.
Raporlara göre, Quan Jiang ve Yangyangg Zhou adlı iki öğrenci, Çin’den sahte iPhone’lar getirtti. İkili daha sonra bu cihazlar için değişim talebinde bulundu. Her nasılsa, bu aldatmaca en azından bir süre için çalıştı.

Yetkililer, iki sahtekarın 2.000’in üzerinde sahte iPhone’unu Apple’a kusurlu olduklarını iddia ederek gönderdiklerini iddia ediyor. Şirket bazı talepleri reddetti ancak diğerlerini yerine getirdi. Yaklaşık olarak 2000 adet iPhone’un bu iki arkadaş tarafından servise gönderildiği, 1400’ün üzerinde başvurunun kabul edilip orijinal iPhone’larla değiştirildiği belirtildi. Apple’ın toplam zararının yaklaşık 900 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Her biri sadece 30 dolar civarında olan sahte iPhone’lar bir süredir Apple’ın radarı altındaydı. Ancak şirket ve gümrük yetkilileri nihayet aldatmacaya takıldı. Yetkililer Zhou’nun evine baskın yaptıklarında, 300’ün üzerinde sahte akıllı telefon keşfetti.

İki öğrenci, kaçakçılık, sahte gümrük beyannameleri ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere farklı suçlamalarla karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte, Zhou’nun avukatı, müvekkilinin dolandırma hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ve Jiang’ın bu olayın beyni olduğunu iddia ediyor.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
91 okunma
91 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
91 okunma
91 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
82 okunma
82 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: