Apple, gezegendeki en değerli şirketlerden biri olmasına rağmen çoğu zaman sorunlarla karşılaşabiliyor.

Oregon Üniversitesi’nden iki öğrenci, Apple’ı yaklaşık bir milyon dolar zarara uğrattı.
Raporlara göre, Quan Jiang ve Yangyangg Zhou adlı iki öğrenci, Çin’den sahte iPhone’lar getirtti. İkili daha sonra bu cihazlar için değişim talebinde bulundu. Her nasılsa, bu aldatmaca en azından bir süre için çalıştı.

Yetkililer, iki sahtekarın 2.000’in üzerinde sahte iPhone’unu Apple’a kusurlu olduklarını iddia ederek gönderdiklerini iddia ediyor. Şirket bazı talepleri reddetti ancak diğerlerini yerine getirdi. Yaklaşık olarak 2000 adet iPhone’un bu iki arkadaş tarafından servise gönderildiği, 1400’ün üzerinde başvurunun kabul edilip orijinal iPhone’larla değiştirildiği belirtildi. Apple’ın toplam zararının yaklaşık 900 bin dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Her biri sadece 30 dolar civarında olan sahte iPhone’lar bir süredir Apple’ın radarı altındaydı. Ancak şirket ve gümrük yetkilileri nihayet aldatmacaya takıldı. Yetkililer Zhou’nun evine baskın yaptıklarında, 300’ün üzerinde sahte akıllı telefon keşfetti.

İki öğrenci, kaçakçılık, sahte gümrük beyannameleri ve dolandırıcılık da dahil olmak üzere farklı suçlamalarla karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte, Zhou’nun avukatı, müvekkilinin dolandırma hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ve Jiang’ın bu olayın beyni olduğunu iddia ediyor.

Paylaş