Forbes’ta yayınlanan bir yorum habere göre iPhone XS’ten 250 dolar daha ucuz olan iPhone XR satışa sunulmasından bu yana her gün Apple’ın en çok satan telefonu oldu. Bunu da bu hafta, Apple’ın ürün pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Greg Joswiak teyit etti.

İşin ilginç yönü Apple geçen haftalarda iletişimde strateji değişikliğine gideceklerini söyleyip bundan böyle ne iPhone’lar, ne iPad’ler ne de  Mac’lerin satış verilerini paylaşmayacaklarını söylemişti ki bu açıklama medyaya düşkü.

Apple’ın birim satışlarla ilgili satış rakamları, zayıf iPhone satışlarına yönelik korkuları sakinleştirmeyi amaçlıyor büyük ihtimalle. Borsada yaşanan düşüşün bir şekilde durdurulması gerekiyor.

İşte, iPhone XR’ın Apple’ın 26 Ekim’de piyasaya sürülmesinden bu yana en çok satan iPhone olmasının üç temel nedeni:

Fiyatı: 749 $, 64GB iPhone XR bu yıl piyasaya Apple’ın “iPhone X” dizisinin en uygun fiyatlı modeli. iPhone XS 999 dolardan, iPhone XS Max 1099 dolardan başlıyor.

Daha iyi değer: iPhone XR, daha pahalı kardeşlerinin (hızlı işlemci, Face ID, kablosuz şarj, geniş açılı ve önden bakan kameralar) en önemli özelliklerinin çoğuna zaten sahip. Bununla birlikte, alüminyum tasarımı biraz daha büyük çerçevelere, daha az su geçirmezliğe ve 3D Touch’a sahip olmayan paslanmaz çelik versiyonlardan biraz daha ağır ve kalın. iPhone XR daha iyi bir pil ömrüne, daha fazla renk seçeneğine ve en önemlisi daha pahalı modellerde kullanılan OLED ekrandan daha parlak bir LCD ekrana sahip. Bu nedenle, iPhone XR, çoğu tüketicinin muhtemelen daha iyi fiyatlandırılmış iPhone XS ve XS Max’den çok daha iyi bir değer, daha yüksek fiyatlı iPhone’ların satışlarını bata vuruyor.

Zamanlama : Daha ucuz yeni iPhone, ileri teknoloji cihazlardan bir aydan daha uzun bir süre sonra gönderildi. Yeni ürünlerin çoğunda olduğu gibi, ürünün ilk çıkışında başlangıçta satış zirvesi yapıyor, zaman içinde giderek düşüyor. iPhone XR satışa çıktığında, zirve satışı, diğer yeni iPhone’ların satışlarını kolayca aştı.

Paylaş