Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Bir araştırma grubu vücut içinde hedeflenen ilaç dağıtımını gerçekleştirebilecek küçük robotlar geliştiriyor. “Uçan balina' adlı mini robot, vücut içerisine girerek ilaçları doğru yere götürebiliyor. 

17 Mayıs 2019
152 Görüntülenme

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri) ile, kanatları ise ışığa duyarlı hidrojel ile kaplandı. Bu hidrojel yardımıyla kanatların duruş pozisyonu değişiyor.

Hücreler bir arada yuvarlandıklarında esnek kuyruğun yukarı ve aşağı hareket etmesine neden oluyor. Bu da robotu sıvı ortamda ilerletebiliyor.

Kanatlardaki jel cilde nüfuz eden kızılötesi ışığa maruz kalırsa durum değişiyor ve kanatların kıvrılmasına neden olur. Bu da cihazın ileri hareketini engelliyor ve ilaç yükünün belirli bir noktada serbest bırakılmasını sağlıyor.

Projenin geliştiricilerinden Zi Chen konu hakkında ”Acil durum freni açıkken gaz pedalına basmak gibi.” dedi.

Laboratuvar testlerinde robot, kanser hücrelerine karşı hedefe yönelik ilaç dağıtımı gerçekleştirmek için başarıyla kullanıldı. Araştırmacılar şimdi, kanatların her birini ayrı ayrı bükmelerine izin vererek cihazın manevra kabiliyetini artıracak bir sistem üzerinde çalışıyor.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
29 okunma
29 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
44 okunma
44 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
42 okunma
42 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: