Sosyal medyanın iki büyük devi Facebook ve Twitter, diğer sektörlerin bütün devleri gibi bir dönem devrimleriyle dünyayı sallayıp daha sonradan ufak değişiklerle devam etme mecburiyetine kaldılar. Bilinen örneklerden Apple, ilk nesil iPhone ile bugün kullandığımız akıllı telefon standartlarını belirledi fakat son yıllarda ufak tefek kasa ve arayüz değişiklikleriyle neredeyse bir önceki telefonun aynısını sunar hale geldi.

Facebook ise yaz aylarında Snapchat’in karakteristik Hikayeler özelliğini Instagram’a getirmişti. Firmalara da biraz hak veriyorum. Bütün haberlerin, incelemelerin hatta ürünlerin elimize çok hızlı ulaştığı bu dönemde insanlara bir şey beğendirmek oldukça zor. Fakat Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in 1899’da “Artık yeni hiçbir şey yok. İcat edilebilecek her şey icat edildi.” diyerek düştüğü hataya da düşmek istemiyorum.

Bu kadar uzun bir giriş bölümü yazmamın sebebi kullanıcıların daha farklı yenilikler istemesi, sırf kendi kullanmayacak diye yapılan geliştirmeyi istememesi. Buna habere konu olan “Moments” özelliği de dahil. Peki Anlar nedir? Kısaca bahsedelim.

Anlar bir süredir Twitter’da bulunan fakat içinde yer alan içeriğe Twitter’ın karar verdiği bir haber ajansı gibi çalışan bir servisti. Kimi anahtar kelimeleri aratıp o anahtarların uyduğu kapı deliğinden aradığınızı bulabiliyordunuz. Twitter’ın kendi profilinden yaptığı duyuruyla bu özellik bütün kullanıcılara açıldı.

Sitenin kendi videoda görüldüğü gibi herhangi bir kullanıcı Güneş tutulmasını ünlü “Total Eclipse of a Heart” şarkısı başlığıyla ve ona benzeyen tweet’lerle paylaşıyor. Böylece kendi “an“ını sekmesine eklemiş bulunuyor.

Paylaş